Norveška o poljskoj potražnji za zajedničkim prihodima

Norveška o poljskoj potražnji za zajedničkim prihodima

Norvežani i njihova ekonomija takođe pate od rastućih cena nafte i gasa, kaže Oslo.

Norveška je jasno stavila do znanja da neće popustiti pred zahtevom Poljske da podeli sve veći profit od trgovine naftom i gasom sa Varšavom ili Kijevom.

Poljski premijer Mateuš Moravjecki izjavio je u nedelju da će Norveška ove godine zaraditi dodatnih 100 milijardi evra od prodaje energije zbog skoka cena nafte i gasa izazvanog sukobom u Ukrajini i međunarodnim sankcijama Rusiji.

„Oni bi trebalo da dele ovaj višak profita. To nije normalno, to je nepravedno. Ovo je indirektan plen na rat koji je započeo [ruski predsednik Vladimir] Putin“, insistirao je premijer, dodajući da Oslo ne treba nužno da šalje svoj novac Poljskoj, već Ukrajini.

Moravjecki je takođe pozvao mlade Poljake da posrame svoje norveške „prijatelje“ zbog ogromne zarade od gasa na internetu kako bi naterali zemlju da deli bogatstvo.

Međutim, zamenik norveškog ministra spoljnih poslova Eivind Vad Petersson doveo je u ponedeljak u pitanje kalkulacije Moravjeckog.

On je objasnio da višak prihoda od nafte i gasa ide u penzioni fond zemlje, poznat i kao Naftni fond, koji je osnovan 1990. da bi se osiguralo da ovo bogatstvo služi sadašnjim i budućim generacijama Norvežana.

„Iako su prihodi od nafte porasli kao rezultat rata u Ukrajini, vrednost fonda je opala“, istakao je Vad Peterson. Od početka godine, penzioni fond je izgubio 550 milijardi norveških kruna (oko 56 milijardi dolara) zbog turbulencija na berzi, rekao je diplomata.

„Norveška privreda i norveški potrošači su takođe pogođeni višim cenama električne energije i benzina“, dodao je on.

Takođe u ponedeljak, poljska vlada, koja snažno podržava Kijev u njegovom sukobu sa Moskvom, objavila je raskid ugovora o snabdevanju prirodnim gasom sa Rusijom, ne čekajući da mu istekne krajem 2022.

„Posle 30 godina, može se konstatovati da su odnosi u gasnoj industriji između Poljske i Rusije prestali“, rekao je o tom potezu Pjotr Naimski, poljski komesar za stratešku energetsku infrastrukturu.

Ruski gasni gigant Gasprom je već u aprilu prekinuo isporuku gasa Poljskoj nakon što je Varšava odbila da pređe na plaćanje isporuke u rubljama. Nova pravila za takozvane „neprijateljske zemlje“ uvela je Moskva kao odgovor na sankcije i zamrzavanje ruske strane imovine.