Njujork je u sredu zabranio TikTok na uređajima u vlasništvu vlade, pozivajući se na bezbednosne brige, pridruživši se brojnim gradovima i državama SAD koji su postavili takva ograničenja na aplikaciju za deljenje kratkih video snimaka.
TikTok, koji koristi više od 150 miliona Amerikanaca i koji je u vlasništvu kineskog tehnološkog giganta BiteDance, suočio se sa sve većim pozivima američkih zakonodavaca za zabranu širom zemlje zbog zabrinutosti zbog mogućeg uticaja kineske vlade.
TikTok je „predstavljao bezbednosnu pretnju gradskim tehničkim mrežama“, navodi se u saopštenju administracije gradonačelnika Njujorka Erika Adamsa.
Od agencija u Njujorku se traži da uklone aplikaciju u roku od 30 dana, a zaposleni će izgubiti pristup aplikaciji i njenoj veb stranici na uređajima i mrežama u vlasništvu grada. Država Njujork je već zabranila TikTok na mobilnim uređajima koje je izdala država.
TikTok je saopštio da „nije delio i neće deliti korisničke podatke iz SAD sa kineskom vladom i preduzeo je značajne mere da zaštiti privatnost i bezbednost korisnika TikTok-a“.
Najviši američki bezbednosni zvaničnici, uključujući direktora FBI Kristofera Reja i direktora CIA Vilijam Bernsa, rekli su da TikTok predstavlja pretnju. Rej je u martu rekao da bi kineska vlada mogla da koristi TikTok za kontrolu softvera na milionima uređaja i podsticanje narativa o podeli Amerikanaca, dodajući da aplikacija „viči“ o zabrinutostima za nacionalnu bezbednost.
Bivši predsednik Donald Tramp je 2020. godine pokušao da zabrani nova preuzimanja TikToka, ali je niz sudskih odluka blokirao da zabrana stupi na snagu.
Mnoge američke države i gradovi ograničili su TikTok na vladine uređaje. Montana je nedavno usvojila nacrt zakona o zabrani aplikacije širom države, a pravilo koje je postavljeno da stupi na snagu 1. januara i da se pravno osporava.
Skoro polovina odraslih Amerikanaca podržava zabranu TikTok-a, prema novom istraživanju Reuters/Ipsos objavljenom u sredu.