Zvaničnici u Njujorku proglasili su u subotu vanredno stanje za javno zdravlje zbog širenja virusa majmunskih boginja, nazvavši grad „epicentrom“ epidemije.
U subotnjem saopštenju gradonačelnika Erika Adamsa i komesara za zdravstvo Ešvina Vasana navodi se da bi čak 150.000 stanovnika grada moglo biti u opasnosti od infekcije. Deklaracija će omogućiti zvaničnicima da izdaju hitne naredbe u skladu sa gradskim zdravstvenim zakonom i izmene odredbe kodeksa kako bi se primenile mere koje će pomoći u usporavanju širenja.
U poslednja dva dana, guvernerka Njujorka Keti Hočul proglasila je državnu vanrednu situaciju u slučaju katastrofe, a državno zdravstveno odeljenje nazvalo je majmunske boginje „neposrednom pretnjom po javno zdravlje“.
Njujork je od petka zabeležio 1.345 slučajeva, prema podacima koje su prikupili Centri za kontrolu i prevenciju bolesti. Kalifornija je bila druga po broju, sa 799.
„Nastavićemo da radimo sa našim saveznim partnerima kako bismo obezbedili više doza čim postanu dostupne“, rekli su Adams i Vasan u saopštenju. „Ova epidemija mora da se suoči sa hitnošću, akcijom i resursima, kako na nacionalnom tako i na globalnom nivou, a ovo proglašenje vanredne situacije u javnom zdravlju odražava ozbiljnost trenutka.
Svetska zdravstvena organizacija proglasila je majmunske boginje globalnim zdravstvenim hitnim stanjem 23. jula, a gradonačelnik San Franciska je u četvrtak objavio vanredno stanje zbog sve većeg broja slučajeva.
Nekada retka bolest decenijama je ustanovljena u delovima centralne i zapadne Afrike, ali nije bilo poznato da izaziva velike epidemije van kontinenta ili da se široko širi među ljudima sve do maja, kada su vlasti otkrile desetine epidemija u Evropi, Severnoj Americi i drugde. .
Do danas je od maja prijavljeno više od 22.000 slučajeva majmunskih boginja u skoro 80 zemalja, sa oko 75 sumnjivih smrtnih slučajeva u Africi, uglavnom u Nigeriji i Kongu. Brazil i Španija su u petak prijavili smrtne slučajeve povezane sa majmunskim boginjama, prvim prijavljenim van Afrike. Španija je u subotu prijavila drugi smrtni slučaj od majmunskih boginja.
Virus se širi produženim i bliskim kontaktom koža na kožu, kao i deljenjem posteljine, peškira i odeće. U Evropi i Severnoj Americi proširio se prvenstveno među muškarcima koji imaju seks sa muškarcima, iako zdravstveni zvaničnici naglašavaju da virus može zaraziti bilo koga.
Tip virusa majmunskih boginja identifikovan u ovoj epidemiji retko je fatalan, a ljudi se obično oporavljaju u roku od nekoliko nedelja. Ali lezije i plikovi uzrokovani virusom su bolni.