Vlasti u glavnom gradu Indije zatvorile su škole, zaustavile gradnju i zabranile ulazak u grad nebitnim kamionima u ponedeljak nakon što je zagađenje vazduha poraslo na najgori nivo ove sezone.
Stanovnici Nju Delhija probudili su se zbog gustog, toksičnog smoga koji je obavio grad sa oko 33 miliona stanovnika, jer je kvalitet vazduha postajao sve opasniji. Porastao je dalje u tešku kategoriju, prema SAFAR-u, glavnoj ekološkoj agenciji u zemlji, koja meri sitne čestice u vazduhu koje mogu ući duboko u pluća.
Smrtonosna izmaglica prekrila je spomenike i višespratnice u prestonici, sa toliko slabom vidljivošću da su avio-kompanije upozoravale na kašnjenja.
U nekoliko delova grada nivoi zagađenja bili su više od 50 puta veći od bezbedne granice koju preporučuje Svetska zdravstvena organizacija. Prognoze kažu da će se loš kvalitet vazduha nastaviti tokom nedelje.
Zagađenje vazduha u severnoj Indiji raste svake godine, posebno zimi, jer farmeri spaljuju ostatke useva u poljoprivrednim oblastima. Gorenje se poklapa sa nižim temperaturama, koje zadržavaju dim u vazduhu. Dim se zatim unosi u gradove, gde automobilske emisije doprinose zagađenju.
Emisije iz industrije i sagorevanje uglja za proizvodnju električne energije takođe su povezani sa zagađenjem, koje poslednjih nedelja stalno raste.
Od ponedeljka nastava za sve razrede osim 10. i 12. održavaće se onlajn, dok kamionima neće biti dozvoljen ulazak u grad osim onih koji nose osnovne stvari. Neka starija vozila koja gutaju dizel zabranjena su u gradu, a sve građevinske aktivnosti su zaustavljene. Vlasti su takođe pozvale decu, starije i druge sa hroničnim bolestima ili respiratornim problemima da izbegavaju izlazak napolje koliko god je to moguće.
Tokom vikenda, farmeri u susednoj državi Utar Pradeš zapalili su svoja polja, puštajući oblake sivog dima koji su vetrovi verovatno nosili u Nju Delhi i druga obližnja područja. Uprkos otrovnom vazduhu, mnogi u prestonici su nastavili sa uobičajenom rutinom, uključujući jutarnje šetnje u voljenom gradskom vrtu Lodhi.
Pogoršanje kvaliteta vazduha u prestonici izazvalo je negodovanje stanovnika na društvenim mrežama. Mnogi su se žalili na glavobolje i kašalj, opisujući grad kao „apokaliptičan“ i „gasnu komoru“. Drugi su pozvali zvaničnike da jednom zauvek reše krizu javnog zdravlja. Nekoliko studija procenjuje da više od milion Indijaca umre svake godine od bolesti povezanih sa zagađenjem.
Vlasti su se pozivale na slične mere u prošlosti i povremeno su koristile prskalice za vodu i topove protiv smoga u pokušaju da kontrolišu izmaglicu. Ali kritičari kažu da mora postojati dugoročno rešenje koje drastično smanjuje samo zagađenje, umesto akcija koje imaju za cilj da ublaže posledice nakon što je već pogodilo region.