Nju Delhi je odbacio optužbe kanadskog ministra kao „apsurdne i neosnovane“, u vezi sa umešanošću indijskog ministra unutrašnjih poslova Amita Šaha, bliskog saveznika premijera Narendre Modija, u napade na vođe separatista Sika u Kanadi. Ministarstvo spoljnih poslova Indije je pozvalo kanadskog diplomatu i prenelo protest zbog optužbi.
Ovaj razvoj dolazi nakon proterivanja diplomata iz obe zemlje, uključujući visoke komesare, usled navoda vlade premijera Džastina Trudoa o povezanosti indijskih zvaničnika sa ubistvom istaknutog lidera Kalistana u Vankuveru. Pristalice Halistana teže uspostavljanju posebne nacionalne države za Sikhe izrezane iz indijske države Pendžab.
Visoki zvaničnici Trudoove administracije su priznali curenje osetljivih informacija medijima u vezi sa optužbama protiv Indije. Trudoovi savetnica za nacionalnu bezbednost i zamenik ministra spoljnih poslova su potvrdili da su podelili informacije sa novinarima i identifikovali indijskog ministra unutrašnjih poslova Amita Šaha kao osobu koja je navodno usmeravala napade na pristalice Halistana u Kanadi.
Ove informacije su dospete u američke medije kao deo „komunikacijske strategije“ kanadskih zvaničnika kako bi upravljali diplomatskim sukobom sa Indijom. Tenzije su počele rasti od septembra 2023. kada je Trudeau prvi put javno optužio Nju Delhi za umešanost u Nidžarovo ubistvo. Indija je dosledno odbacivala ove tvrdnje, tvrdeći da Kanada nije pružila dokaze koji bi potkrepili svoje navode.
Portparol indijskog ministarstva spoljnih poslova je izjavio da „otkrivanje da visoki kanadski zvaničnici svesno plasiraju neutemeljene insinuacije u međunarodne medije kao deo strategije za diskreditaciju Indije i uticaj na druge nacije, samo potvrđuje stav vlade Indije o političkoj agendi i obrascu ponašanja kanadske vlade. Takvi postupci će imati ozbiljne posledice po bilateralne odnose“, dodao je portparol.
Nju Delhi je ranije optužio Trudoovu vladu za „namernu strategiju blaćenja Indije radi političke dobiti“. Dijaspora Sika je značajan glasački blok u Kanadi, dok radikalne pristalice Kalistan pokreta predstavljaju relativno malu, ali glasnu frakciju unutar ove zajednice.
Nju Delhi je osudio nadzor nad svojim konzularnim zvaničnicima u Kanadi, nazvavši to „flagrantnim kršenjem diplomatskih konvencija“ i izrazio formalan protest prema vladi Džastina Trudoa. Portparol ministarstva je naveo da kanadska vlada ne može opravdati uznemiravanje i zastrašivanje, te da ova akcija otežava situaciju i nije u skladu sa diplomatskim normama i praksom.