Predsednik Nikaragve Danijel Ortega naredio je zatvaranje ambasade Vatikana u Managvi i ambasade Nikaragve u Vatikanu u Rimu, rekao je u nedelju visoki vatikanski izvor.
Nikaragva je nagovestila da je taj potez, koji je usledio nekoliko dana nakon što je papa Franja uporedio nikaragvansku vladu sa diktaturom, „suspenzija“ diplomatskih odnosa, piše Rojters.
Vatikanski izvor je rekao da, iako zatvaranje ne znači automatski potpuni prekid odnosa između Managve i Svete stolice, oni predstavljaju ozbiljne korake ka toj mogućnosti.
Ortegina administracija je sve više izolovana na međunarodnom planu otkako je počeo žestoko da se obračunava sa neistomišljenicima nakon uličnih protesta koji su izbili 2018. Ortega je proteste nazvao pokušajem državnog udara protiv njegove vlade.
Biskup Rolando Alvarez, glasni kritičar Ortege, osuđen je prošlog meseca u Nikaragvi na više od 26 godina zatvora zbog optužbi za izdaju, podrivanje nacionalnog integriteta i širenje lažnih vesti.
Alvazez je osuđen nakon što je odbio da napusti zemlju zajedno sa 200 političkih zatvorenika koje je Ortegina vlada oslobodila i poslala u Sjedinjene Države. Alvarez je odbio da se ukrca u avion i oduzeto mu je državljanstvo.
U intervjuu objavljenom prošle nedelje za latinoameričku onlajn novinsku kuću Infobae uoči 10. godišnjice njegovog pontifikata u ponedeljak, papa je ukazao na Alvarezovo zatvaranje i uporedio ono što se dešavalo u Nikaragvi sa „komunističkom diktaturom 1917. ili Hitlerovom 1935. godine“.
Osoblje u obe ambasade godinama je bilo do grla, samo sa otpravnikom poslova za Vatikan u Managvi i skoro niko za Nikaragvu u Rimu.
Odnosi između nikaragvanske katoličke crkve i vlade su ozbiljno zategnuti od gušenja antivladinih protesta 2018. godine, kada je Crkva delovala kao posrednik između obe strane.
Crkva je pozvala na pravdu za više od 360 ljudi koji su poginuli tokom nemira.
Nikaragvanski biskup Silvio Baez, takođe kritičar vlade, otišao je u egzil 2019. godine.
Vatikan je pre godinu dana protestovao Nikaragvi zbog efektivnog proterivanja njenog ambasadora, rekavši da je ta jednostrana akcija neopravdana i neshvatljiva.
Nadbiskup Valdemar Somertag, koji je kritikovao odmicanje Nikaragve od demokratije, morao je iznenada da napusti zemlju nakon što je vlada povukla odobrenje za izaslanika.