Nigerska hunta suspendovala  Bi-Bi-Si optužujući ga da „širi lažne vesti“ u izveštavanju o napadu

Nigerska hunta suspendovala Bi-Bi-Si optužujući ga da „širi lažne vesti“ u izveštavanju o napadu

Vladajuća hunta Nigera suspendovala je Bi-Bi-Si na tri meseca zbog izveštavanja o ekstremističkom napadu u kojem je navodno ubijeno desetine nigerijskih vojnika i civila, saopštile su vlasti u četvrtak.

„BBC emituje lažne informacije koje imaju za cilj destabilizaciju društvenog mira i podrivanje morala trupa“, rekao je ministar komunikacija Raliu Sidi Mohamed u pismima radio stanicama koje reemituju BBC sadržaj. Mohamed je zatražio od stanica da obustave BBC-jeve programe „sa trenutnim efektom“.

Bi-Bi-Si je rekao da nema komentara na suspenziju.

Popularni programi Bi-Bi-Sija, uključujući one na Hausi, jeziku koji se najčešće govori u Nigeru, emituju se u toj centralnoafričkoj zemlji preko lokalnih radio partnera kako bi se doprlo do velike publike širom regiona.

Britanski emiter je u sredu na svom sajtu u Hausi izvestio da su naoružani ljudi ubili više od 90 nigerijskih vojnika i više od 40 civila u dva sela u blizini granice sa Burkinom Faso.

Francuski emiter Radio Frans internešenel, takođe poznat kao RFI, takođe je izvestio o napadu, nazvavši ga džihadističkim napadom i navodeći isti broj poginulih.

Vlasti Nigera su negirale da se napad dogodio u toj oblasti u saopštenju koje je pročitala državna televizija i navele su da će podneti tužbu protiv RFI-ja za „podsticanje na genocid“.

Niger se, zajedno sa svojim susedima Burkinom Faso i Malijem, više od decenije borio protiv pobune protiv džihadističkih grupa, uključujući i neke povezane sa Al Kaidom i Islamskom državom. Posle vojnih udara u sve tri zemlje poslednjih godina, vladajuće hunte su proterale francuske snage i obratile se ruskim plaćeničkim jedinicama za bezbednosnu pomoć.

Ali bezbednosna situacija u Sahelu se pogoršala otkako su hunte preuzele vlast, kažu analitičari, sa rekordnim brojem napada i ubijenih civila od strane islamskih militanata i vladinih snaga.

U međuvremenu, vladajuće hunte su se obračunale sa političkim neistomišljenicima i novinarima. Ranije ove godine vlasti Malija zabranile su medijima da izveštavaju o aktivnostima političkih partija i udruženja. Burkina Faso suspendovala je radio stanice Bi-Bi-Si i Glas Amerike zbog njihovog izveštavanja o masovnom ubistvu civila koje su izvršile oružane snage zemlje.

U avgustu 2023. Niger je zabranio francuske emitere France 24 i RFI, mesec dana nakon što su njegovi vojni vladari preuzeli vlast pučem.

„Uopšteno govoreći, tri hunte cenzurišu medije čim se na neprijatan način pozabavi bezbednosna situacija u zemlji ili kada se otkriju zloupotrebe“, rekao je Sadibu Marong, šef kancelarije Reportera bez granica za podsaharsku Afriku. Associated Press u septembru.

„Pronalaženje pouzdanih i neutralnih informacija o aktivnostima vlade postalo je izuzetno složeno, kao i pokrivanje bezbednosne situacije u ovim zemljama“, dodao je Marong.