Nigerska hunta kaže da neće odustati uprkos „nehumanim“ sankcijama

Nigerska hunta kaže da neće odustati uprkos „nehumanim“ sankcijama

Samoproglašeni novi lider Nigera u sredu je rekao da hunta neće pokleknuti pred pritiscima da vrati svrgnutog predsednika Mohameda Bazuma, pojačavajući sukob sa zapadnoafričkim blokom koji je posle poslednjeg pretio da će intervenisati.

Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOVAS) uvela je sankcije Nigeru i saopštila da bi mogla da odobri upotrebu sile ako vođe puča ne vrate Bazumu na mesto predsednika u roku od nedelju dana od prošle nedelje, piše Rojters.

Blok je takođe poslao delegaciju u Niger u sredu da pregovara sa vojnim oficirima koji su preuzeli vlast, nadajući se da će pronaći diplomatsko rešenje pre nego što budu morali da odluče da li će intervenisati ili ne.

U televizijskom obraćanju, Abdourahamane Tiani je rekao da hunta „u potpunosti odbacuje ove sankcije i odbija da popusti bilo kakvim pretnjama, odakle god da dolaze. Odbijamo bilo kakvo mešanje u unutrašnje stvari Nigera“.

ECOVAS se borio da obuzda demokratsko nazadovanje u zapadnoj Africi i obećao je da se državni udari više neće tolerisati nakon vojnih preuzimanja vlasti u državama članicama Mali, Burkina Faso i Gvineja i pokušaja puča u Gvineji Bisao u poslednje dve godine.

„Vojna opcija je poslednja opcija na stolu, poslednje sredstvo, ali moramo da se pripremimo za eventualni slučaj“, rekao je Abdel-Fatau Musah, komesar EKOVAS za politička pitanja, mir i bezbednost.

„Postoji potreba da se pokaže da ne možemo samo da lajemo, već možemo i da grizemo“, rekao je on novinarima ranije u sredu, dok su regionalni šefovi odbrane započeli dvodnevni sastanak u nigerijskoj prestonici Abudži.

Nigerija je prekinula snabdevanje Nigerom električnom energijom, pokazao je u sredu državni dokument Nigera, dok su kamiondžije u Nijameju zaglavljene zbog zatvaranja granica – ranih znakova posledica velikih sankcija bloka koje je Tiani opisao kao „nezakonite, nepravedne i nehumane“.

Tiani, bivši šef Bazumove predsedničke garde, zatvorio je Bazuma u ​​svojoj palati prošle srede i kasnije se proglasio šefom države.

Regionalni blok od 15 zemalja zauzeo je najteži stav do sada u vezi sa pučem, što je navelo Mali i Burkinu Faso, kojima takođe vladaju hunte, da kažu da bi se svaka vojna intervencija u Nigeru takođe smatrala objavom rata njima.

„Zadatak obnavljanja demokratske uprave u Nigeru je prepun potencijalnih prepreka i komplikacija“, rekao je general Kristofer Musa, načelnik nigerijske odbrane i predsedavajući šefova odbrane EKOVAS.

„Naše odluke će poslati snažnu poruku o našoj posvećenosti demokratiji, našoj netrpeljivosti prema neustavnim promenama vlasti i našoj posvećenosti regionalnoj stabilnosti“, rekao je on na sastanku u Abudži.

Niger je glavni zapadni saveznik u borbi protiv islamističkih pobunjenika, a prevrat su osudile strane sile koje se plaše da bi to moglo dozvoliti militantima da se usvoje.

„Velika Britanija veoma pozdravlja akcije ECOVAS-a i (one) su zaista odlučne akcije sa snažnom posvećenošću demokratiji“, rekao je britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli nakon sastanka sa nigerijskim predsednikom Bolom Tinubuom u sredu.

Kao dodatni znak sve većeg pritiska na huntu, Svetska banka je u sredu suspendovala isplate Nigeru do daljnjeg.

Sjedinjene Države su saopštile da su spremne da evakuišu deo osoblja i porodice iz svoje ambasade u Nigeru čak i dok misija ostaje otvorena i više rukovodstvo tamo nastavlja da radi.

Francuska i Italija evakuišu evropske građane iz Nigera zbog sve većeg straha od sukoba. Prvi vojni avioni sa evropskim državljanima sleteli su u sredu u Pariz i Rim.

„Juče i danas, uz pomoć naših francuskih prijatelja, već smo mogli da odvezemo više od 40 Nemaca iz Nigera“, rekla je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok i dodala da će biti još letova.

„Takođe sa istim jedinstvom i odlučnošću mi, kao Evropska unija, podržavamo međunarodne napore da se obnovi ustavni poredak u Nigeru“, rekla je ona.

Francuska je saopštila da je do sada evakuisala više od 350 Francuza.

Francuska, Sjedinjene Države, Nemačka i Italija imaju trupe u Nigeru u misijama protiv pobunjenika i obuke, pomažući vojsci u borbi protiv grupa povezanih sa Al Kaidom i Islamskom državom.

Za sada nije bilo najava o povlačenju trupa. Nemački ministar odbrane rekao je u sredu da nema zabrinutosti za bezbednost nemačkih vojnika.

Niger je sedmi najveći svetski proizvođač uranijuma, radioaktivnog metala koji se široko koristi za nuklearnu energiju i lečenje raka.

Evropska unija je ranije ove nedelje saopštila da ima dovoljno zaliha prirodnog uranijuma da ublaži bilo kakve kratkoročne rizike u snabdevanju.