Nigerija je potpisala ugovor vredan 1,2 milijarde dolara sa kineskom državnom kompanijom za renoviranje ključne gasne fabrike

Nigerija je potpisala ugovor vredan 1,2 milijarde dolara sa kineskom državnom kompanijom za renoviranje ključne gasne fabrike

Nigerija je potpisala ugovor vredan 1,2 milijarde dolara sa kineskom kompanijom za revitalizaciju postrojenja za preradu gasa, potez za koji zvaničnici kažu da bi ovu afričku zemlju mogao da dovede do vodeće pozicije u proizvodnji aluminijuma.

Očekuje se da će sporazum između kineskog državnog CNCEC-a i BFI grupe, glavnog investitora u Nigerijskoj kompaniji za topionicu aluminijuma, oživeti fabriku za preradu gasa od 135 miliona standardnih kubnih stopa u topionici. To je u utorak objavio nigerijski državni ministar za gas putem objave na društvenoj platformi X.

Državni ministar za gas Ekperikpe Ekpo izrazio je optimizam u vezi sa „značajnom investicijom“, navodeći da će to topionicu „vratiti na put da postane vodeći proizvođač aluminijuma i za domaće i za međunarodno tržište“.

Ekonomski odnosi Nigerije i Kine su se produbili 2016. godine, kada je administracija bivšeg predsednika Muhamadua Buharija posetila kineskog predsednika Si Đinpinga i potpisala niz sporazuma. Od tada, kineske kompanije imaju ugovor da grade železnicu i obezbeđuju infrastrukturu u najmnogoljudnijoj zemlji Afrike.

Uprkos tome što je veliki proizvođač nafte u Africi, Nigerija ima neke od najvećih svetskih nivoa siromaštva i gladi.

Predsjednik Bola Tinubu, koji je preuzeo dužnost prošle godine, pokrenuo je reforme za smanjenje državne potrošnje i privlačenje stranih investicija. Međutim, zemlja se i dalje suočava sa ekonomskim izazovima, uključujući 28-godišnju visoku stopu inflacije. Njena valuta, naira, je na rekordno niskom nivou u odnosu na dolar.

Mnogi Nigerijci izašli su na ulice poslednjih meseci da protestuju protiv ekonomskih teškoća za koje kažu da su izazvane reformama. U avgustu je ubijeno najmanje 20 demonstranata, a stotine drugih je uhapšeno.