Niger neće raditi sa Vagner grupom

Niger neće raditi sa Vagner grupom

Lideri puča u Nigeru „nemaju nameru“ da rade sa ruskim odbrambenim izvođačem Vagner grupe PMC, rekao je njihov najviši civilni zvaničnik za Njujork tajms u petak. Raniji izveštaji sugerisali su da su novi vojni lideri zemlje došli do Vagnera usred pretnji invazijom.

Ali Lamine Zeine, koga su vođe puča imenovale za premijera ranije ovog meseca, rekao je da „nije video nameru“ od strane vladajućih generala da zatraže pomoć Vagnerove grupe.

Međutim, Zeine je dodao: „Ne gurajte nas da idemo ka partnerima koje ne želite da vidite ovde.“

Prozapadni predsednik Nigera Mohamed Bazum zbačen je i pritvoren prošlog meseca u puču koji je predvodio general Abdourahamane Čiani. Generalovi ljudi počeli su da uništavaju trgovinske i vojne sporazume sa Francuskom – bivšim kolonijalnim gospodarom Nigera – i, prema Asošiejted presu, sastali su se sa predstavnicima Vagner grupe u susednom Maliju.

Vagner grupa nije komentarisala da li je do navodnog sastanka došlo, iako je šef PMC-a Jevgenij Prigožin pozitivno ocenio državni udar, nazvavši ga „opravdanom pobunom naroda protiv zapadne eksploatacije“.

U Sjedinjenim Državama, državni sekretar Antoni Blinken izjavio je ranije ovog meseca da, iako državni udar „nisu orkestrirali Rusija ili Vagner“, Vašington veruje da će ruski izvođač „iskoristiti“ nemire da proširi svoj uticaj u Africi.

Vagnerove trupe su, kako se izveštava, poslednjih godina delovale u Maliju, Burkini Faso, Sudanu, Mozambiku i Centralnoafričkoj Republici.

Niger se trenutno suočava sa mogućnošću vojne intervencije Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOVAS), regionalnog bloka predvođen Nigerijom. Iako su pregovori između Zeinea i delegacije ECOVAS-a održani u Nijameju u subotu, blok se složio u petak da izvrši invaziju na Niger na neotkriveni „dan D“ ako se Bazumova vlada ne može diplomatskim putem obnoviti.

Francuska je podržala napore ECOVAS-a da prisili vođe državnog udara sa vlasti, iako Pariz nije razjasnio da li podržava diplomatsko ili vojno rešenje. Mali i Burkina Faso, oba pod kontrolom vojnih vlada koje su prošle godine proterale francuske trupe, obećali su da će priteći u pomoć Nigeru u slučaju invazije.

Iako je Bazum pozvao na američku intervenciju, Vašington je prestao da podržava vojnu akciju. Niti jedan američki zvaničnik nije nazvao prenos vlasti u Nijameju „pučem“, jer bi to primoralo SAD da raskinu vojne sporazume koje su sklopile sa Bazumovom vladom.

Zeine je pohvalio stav Vašingtona kao „izuzetno razuman“, ali je rekao da će „doći trenutak da se preispitaju“ vojni paktovi Nigera sa SAD.