Škotska nacionalna partija smatra da je Nikolu Sterdžon teško slediti.
Vladajuća stranka Škotske održava žestoko takmičenje za zamenu Sturgeon, lidera koji je došao da dominira škotskom politikom, ali je zapao u ćorsokak u svojoj borbi za nezavisnost od Ujedinjenog Kraljevstva i podelio stranku zakonom o pravima transrodnih osoba.
Sturgeon (52) je u februaru objavila ostavku nakon osam godina na mjestu lidera stranke i prvog ministra poluautonomne vlade Škotske. Za njenu smenu kandiduju se tri člana škotskog parlamenta: sekretarka finansija Kejt Forbs, 32; sekretar za zdravstvo Humza Iousaf, 37; i 49-godišnji poslanik Eš Regan. Pobjednik glasanja članova SNP-a biće proglašen 27. marta.
Kampanja je otvorila pukotine unutar stranke oko političke strategije, socijalnih pitanja i Sturgeonove zaostavštine.
Kritičari kažu da klika oko bivšeg prvog ministra ima previše moći u SNP-u. Ti rivali su pobedili kada je izvršni direktor stranke Peter Murrell – 58-godišnji Sterdžonin suprug – podneo ostavku u subotu zbog zabune oko opadanja članstva stranke.
SNP je javno demantovao novinski izveštaj da je njeno članstvo palo sa više od 100.000 na nešto više od 70.000 u poslednjih godinu dana, pre nego što je priznao da je to istina. Murrell je prihvatio odgovornost i dao otkaz, rekavši da „iako nije bilo namere da se obmane, prihvatam da je to bio ishod“.
Regan je pozdravio Murelov odlazak, rekavši da je „neprihvatljivo da muž lidera stranke bude izvršni direktor“. Forbs je naveo da se partijski narod osjeća nemoćnim jer je „odluke unutar SNP-a donosilo premalo ljudi“.
Sterdžonova ostavka je pokrenula bitku za pravac SNP-a, koji trenutno drži 64 od 129 mesta u škotskom parlamentu i vlada u koaliciji sa mnogo manjim Zelenima.
U neraspoloženim televizijskim debatama, Regan i Forbs su napali Jusafa – saveznika Sturgeon-a koji se nadaleko smatra glavnim kandidatom – kao kandidata za kontinuitet u stranci kojoj su potrebne promene.
„Trenutno smo na raskrsnici“, rekao je Forbs za Bi-Bi-Si u intervjuu emitovanom u nedelju, tvrdeći da škotska vlada treba da učini više da podstakne ekonomiju oslabljenu ruskim ratom u Ukrajini, COVID-19 i Bregzitom. „Moramo ozbiljno da shvatimo šta je uspelo, a šta nije.
Forbsova poruka apeluje na neke članove stranke, koji smatraju da je SNP pod Sturgeon proveo previše vremena fokusirajući se na društvena pitanja koja razdvajaju, a ne na ekonomiju i nezavisnost. Sturgeonov odlazak je ubrzan reakcijom na zakone za koje se zalagala da bi olakšali ljudima u Škotskoj da legalno promene svoj pol.
Aktivisti za prava transrodnih osoba pozdravili su zakon o priznavanju roda kao značajan zakon, ali je naišao na protivljenje nekih članova SNP-a koji su rekli da ignoriše potrebu da se zaštite jednopolni prostori za žene, kao što su skloništa za nasilje u porodici i krizni centri za silovanje.
I Forbs i Regan protive se zakonu, koji je usvojio škotski parlament, ali ga je blokirala vlada Ujedinjenog Kraljevstva. Jusaf to podržava i upozorava da bi stranka mogla skrenuti udesno ako je vodi Forbs, socijalno konzervativni hrišćanin koji se smatra njegovim glavnim rivalom.
Forbs, koji pripada evangelističkoj Slobodnoj crkvi Škotske, kritikovan je zbog toga što je rekao da bi je njena vera sprečila da glasa za to da se istopolnim parovima dozvoli venčanje. Još nije bila poslanik kada je škotski parlament legalizovao gej brakove 2014.
Takmičenje za liderstvo dovelo je do pada rejtinga SNP-a – na oduševljenje Laburističke partije i konzervativaca, koji se nadaju da će dobiti mesta u Škotskoj tokom sledećih izbora u Velikoj Britaniji, koji će biti zakazani do kraja 2024.
Teška trka takođe odražava frustracije unutar stranke koja, posle 16 godina na vlasti u Edinburgu, tek treba da postigne svoju glavnu ambiciju: nezavisnost.
Škoti su glasali za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu na referendumu 2014. koji je najavljen kao odluka koja se donosi samo jednom u generaciji. SNP želi novo glasanje, ali centralna vlada je odbila da ga odobri, a Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva je presudio da Škotska ne može da ga održi bez saglasnosti Londona.
Regan želi da ukloni te prepreke tako što će sledeće izbore u Škotskoj tretirati kao „okidač“ za nezavisnost, efektivno usuđujući vladu Ujedinjenog Kraljevstva da ne prizna demokratski izbor Škotske da se otcepi.
Forbs i Jusaf su oprezniji. Forbs je pozvao na više napora da pridobije glasače koji podržavaju ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu, dok Jusaf kaže da želi da izgradi „stalnu, održivu“ većinu za nezavisnost. Ankete trenutno pokazuju da su škotski birači podjednako podeljeni po tom pitanju.
Vodeći škotski istoričar Tom Divajn rekao je da su mnogi birači imali hitnije brige, s obzirom da se nezavisnost povlači kao neposredna perspektiva — i da to predstavlja rizik za SNP.
„Percepcija je da je glavni tok škotskog javnog mnjenja zabrinut uglavnom za probleme (zdravstvenog sistema), obrazovnih standarda, transportne infrastrukture i šire ekonomije“, rekao je on za list Scotland’s Herald. „Da li se delovi biračkog tela sada osećaju po strani i zaključuju da vlada SNP-a nije uspela da ispuni ova vitalna pitanja?“