Uključivanje nezavisne Škotske u EU je osnovni cilj Sterdžonove Škotske nacionalne partije (SNP), koja trenutno traži drugi – iako neobavezujući – referendum o napuštanju Ujedinjenog Kraljevstva sledećeg oktobra. Međutim, Sturgeon je prošle nedelje insistirala da Škotska neće morati da usvoji evro kao svoju valutu, navodeći da će nastaviti da koristi britansku funtu pre nego što pređe na sopstvenu škotsku funtu.
Sterdžonovi konzervativni protivnici su tvrdili suprotno, a više zvaničnika EU je sada to potvrdilo, rekavši za Herald u nedelju da se o evru neće pregovarati.
„Sve zemlje članice EU, osim Danske koja ima klauzulu o izuzeću, zakonski su se obavezale da će se pridružiti evrozoni kada ispune neophodne uslove“, rekla je za novine portparolka za ekonomska pitanja u Evropskoj komisiji.
Šef Centra za evropsku politiku, dr Fabijan Zulig, dodao je da novopridošlicama u bloku neće biti odobreno isto odbijanje kao što je Danska pregovarala. „Bilo bi mnogo teže, ako ne i nemoguće, da nova članica pregovara o takvom trajnom izuzeću“, rekao je on. „Međutim, možda bi bilo moguće pregovarati u suštini o grejs periodu.
Velika Britanija je takođe uživala u takvom opt-outu kada je bila članica EU. Dok je Sterdžon navela Bugarsku, Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumuniju i Švedsku kao zemlje članice koje koriste sopstvene valute, portparolka Evropske komisije je rekla da su sve te države obavezne da rade na pridruživanju jedinstvenoj valuti, iako „nije propisan nikakav vremenski raspored. “
Najvažnije je to što se evro trenutno potresa od efekata sankcija EU na ruska fosilna goriva i od avgusta je u paritetu ili niže sa američkim dolarom – rekordno nizak nivo za valutu staru dve decenije. Dok jedinstvena valuta ima nešto jači učinak u odnosu na funtu u odnosu na prošlu godinu, ona je na osmogodišnjem minimumu u odnosu na rusku rublju i slabije je u odnosu na kineski juan.