Nezavisna američka vladina agencija poziva Bajdenovu administraciju da se založi za trajno izbacivanje Rusije iz Interpola — korak dalje od suspenzije koju je administracija već tražila — pozivajući se na invaziju Ukrajine i prethodne zloupotrebe od strane Rusije, navodi se u pismu dobijenom bi CNN.
Ranije ove nedelje, državni tužilac Merik Garland pridružio se ministrima pravde nekoliko savezničkih zemalja da zahtevaju da Interpol odmah suspenduje pristup Rusiji njenim sistemima, rekao je portparol Ministarstva pravde Entoni Koli.
Interpol, Međunarodna organizacija kriminalističke policije, je globalna agencija koja pomaže policiji u svojih 195 zemalja članica da sarađuju u istragama krivičnih djela. Interpol izdaje ono što je poznato kao crvena obaveštenja kako bi zatražila lokaciju i hapšenje pojedinca do njegovog izručenja.
U pismu Komisije za evropsku bezbednost i saradnju u petak se pohvaljuju koraci koje su SAD do sada preduzele, ali se dodaje da bi administracija trebalo da pozove na trajnu suspenziju Rusije.
„Pozivamo vas da iskoristite poziciju SAD u Interpolu (a posebno Izvršni komitet Interpola i njegovu savetodavnu grupu za finansijska pitanja) kako biste jasno stavili do znanja da će svaki neuspeh u preduzimanju mera protiv ruske zloupotrebe Interpola imati ozbiljne posledice po doprinos SAD Interpolu. budžet i pravni imunitet Interpola u Sjedinjenim Državama“, navodi se u pismu upućenom Garlandu i državnom sekretaru Antoniju Blinkenu.
Komisiju — takođe poznatu kao Helsinška komisija SAD — osnovao je Kongres 1976. godine sa fokusom na ljudska prava, vojnu bezbednost i ekonomsku saradnju. Predvode ga senator Ben Kardin i poslanik Stiv Koen.
Ako Rusija bude suspendovana iz Interpola, to bi zabranilo zemlji da nastavi da učestvuje i stoga bi postavilo zahteve za crvene obaveštenja, ali ne bi uklonilo crvene obaveštenja koja su već u sistemu, rekao je Ted Bromund, viši naučni saradnik u Heritidžu. Fondacija i ekspert u Interpolu.