Netanjahu želi da poveća podršku SAD u govoru pred Kongresom, ali se suočava sa protestima i bojkotima

Netanjahu želi da poveća podršku SAD u govoru pred Kongresom, ali se suočava sa protestima i bojkotima

Premijer Benjamin Netanjahu govori pred Kongresom u sredu u nadi da će ojačati podršku SAD za nastavak borbe Izraela protiv Hamasa i drugih protivnika, čak i dok ga Bajdenova administracija poziva da se fokusira na sklapanje sporazuma kojim se okončava razorni devetomesečni rat u Gazi.

Netanjahuu je uverena topla dobrodošlica republikanskih poslanika koji su organizovali njegov govor u sali Predstavničkog doma, čime je postao prvi strani lider koji se četiri puta obratio na zajedničkom sastanku Kongresa, nadmašivši Vinstona Čerčila.

Ali mnoge demokrate i nezavisni planiraju da bojkotuju njegovo pojavljivanje. Najznačajniji izostanci biće iza Netanjahua, jer potpredsednica Kamala Haris, koja je predsednica Senata i tradicionalno bi sedela iza bilo kog dostojanstvenika da govori, kaže da će je dugo planirano putovanje držati podalje. Sledeći demokrata u redu, senator Peti Marej iz Vašingtona, odbija da prisustvuje.

Republikanci su ciljali na odsustvo Harisa – novog demokratskog kandidata za predsednika – kao znak nelojalnosti savezniku. Ali potpredsednik Donalda Trampa, Džej Di Vens, rekao je da bi ga zbog kampanje takođe nedostajao za govor izraelskog lidera.

A ispred Kapitola, demonstranti ljuti zbog smrti skoro 40.000 Palestinaca, ili zbog Netanjahuove nesposobnosti da oslobodi izraelske i američke taoce, obećavaju masovne proteste.

U iščekivanju, predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson upozorio je na „politiku nulte tolerancije“ za bilo kakve znake poremećaja u zgradi Kapitola. „Naša je tradicija da priznamo pravo svakog gostujućeg govornika na slobodno izražavanje čak i ako se ne slažemo sa njihovim gledištem“, napisao je republikanac iz Luizijane članovima u utorak.

Džonson je organizovao obraćanje, čast koja obeležava i istorijski tople veze dve zemlje i političku težinu koju podrška Izraelu dugo ima u američkoj politici. Ali pažnja za posetu je donekle smanjena američkim političkim previranjima poslednjih nedelja, uključujući pokušaj atentata na Trampa i odluku predsednika Džoa Bajdena da ne traži novi mandat.

Netanjahu se nada da će predstaviti imidž tvrdog, uvaženog državnika za sve kritičniju domaću publiku kod kuće u Izraelu. To može biti teško s obzirom na široke podele među Amerikancima oko Netanjahuovog vođenja rata.

Mnoge demokrate koje podržavaju Izrael, ali su bile kritične prema Netanjahuu, vide obraćanje kao pokušaj republikanaca da se predstavi kao stranka koja je najlojalnija Izraelu i da premijeru pruži preko potrebnu političku odgodu.

„Ne znam sve motive zbog kojih je predsednik Džonson inicirao poziv, ali očigledno je želeo da baci politički spas Netanjahuu čija je popularnost trenutno veoma niska u Izraelu“, rekao je senator Kris Van Holen, među desetinama demokrata koji su bojkot, rekao je u utorak.

Netanjahu će se takođe sastati sa Bajdenom i Harisom u četvrtak, a Trampom u Mar-a-Lagu u petak.

Sjedinjene Države su najvažniji saveznik Izraela, snabdevač oružjem i izvor vojne pomoći dok se Izrael bori za razbijanje Hamasa otkako je ta grupa napala Izrael 7. oktobra. Netanjahuova poseta je njegova prva poseta inostranstvu od početka rata i dolazi u senku hapšenja Međunarodni krivični sud traži naloge protiv njega zbog navodnih izraelskih ratnih zločina protiv Palestinaca. Sjedinjene Države ne priznaju MKS.

Netanjahu kaže da su njegovi ciljevi za posetu SAD da izvrši pritisak na oslobađanje talaca koje drže Hamas i drugi militanti u Gazi, da izgradi podršku za nastavak bitke Izraela protiv te grupe i da se založi za nastavak sukoba sa Hezbolahom u Libanu i drugim grupama koje su saveznici Irana u regionu. SAD, Francuska i drugi nastoje da smire granične borbe između Hezbolaha i Izraela, plašeći se većeg rata.

Netanjahu bi u svom govoru takođe mogao da se osvrne na novi dogovor palestinskih frakcija Hamasa i Fataha o zajedničkom formiranju vlade uz posredovanje Kine. Sporazum je bio pokušaj da se reši rivalstvo koje bi moglo da oteža Palestincima da obezbede ulogu u upravljanju Gazom kad god se rat završi. Izrael je odmah osudio pakt, a portparol Stejt departmenta Metju Miler nazvao je Hamas terorističkom grupom koja ne bi trebalo da ima nikakvu ulogu u upravljanju Palestincima.

Neke demokrate su oprezne prema Netanjahuu, koji je iskoristio zajedničko obraćanje Kongresu 2015. da osudi nuklearni sporazum tadašnjeg predsednika Baraka Obame sa Iranom. Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je da ne očekuje da će se govor u sredu ponoviti 2015.

Kako premijer govori, planirani su višestruki protesti ui oko Kapitola. Najveći je zakazan za srijedu ujutro, a organizatori planiraju marširati oko Kapitola zahtijevajući Netanjahuovo hapšenje zbog optužbi za ratne zločine. Rođaci izraelskih talaca planiraju bdenje u Nacionalnom tržnom centru.