Najbliži saveznik Izraela Sjedinjene Države zahtevale su u sredu od premijera Benjamina Netanijahua da odbaci poziv njegovog tvrdolinijaškog ministra finansija Bezalela Smotriča da se izbriše palestinsko selo, prenosi Rojters.
Dodatni pritisak na izraelskog lidera bile su slike koje godinama nisu viđene u Tel Avivu, gde je policija pucala iz ošamućenih pištolja i tukla se sa izraelskim demonstrantima na glavnom putu tokom nacionalnog „dana nereda“ zbog vladinih planova da revidira pravosuđe.
Šef pro-naseljeničke stranke u Netanjahuovoj nacionalističko-religijskoj koaliciji Smotrič dao je komentare na konferenciji u sredu usred niza smrtonosnih palestinskih napada i nasilja izraelskih naseljenika na okupiranoj Zapadnoj obali.
Upitan o divljanju naseljenika tokom vikenda kroz palestinsko selo Huvara, koje je izraelski general u utorak opisao kao „pogrom“, Smotrič je rekao: „Mislim da Huvaru treba izbrisati“.
Smotrič je dodao: „Mislim da država Izrael to treba da uradi, ali ne daj Bože da pojedini ljudi”.
Portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs nazvao je komentare „neodgovornim“, „odvratnim“ i „odvratnim“, rekavši novinarima: „Pozivamo premijera Netanijahua i druge visoke izraelske zvaničnike da javno i jasno odbace i dezavuišu ove komentare“.
Palestinski lideri pozdravili su reakciju Stejt departmenta.
Neuobičajeno iskrena reakcija Vašingtona je podvukla rastuću međunarodnu uzbunu zbog eskalacije nasilja na Zapadnoj obali, gde su tri Izraelca i jedan Palestinac ubijeni u dva dana krvoprolića ranije ove nedelje.
Nasilje je nastavljeno i u sredu. Izraelske snage ubile su jednog Palestinca i uhapsile šest na Zapadnoj obali.
Izraelska policija je takođe uhapsila 10 osoba osumnjičenih za umešanost u divljanje naseljenika kroz Huvaru u nedelju, koje je pokrenuto nakon što je dvojicu izraelskih braće upucao osumnjičeni palestinski napadač dok su sedeli u automobilu.
Jedan Palestinac je ubijen, a na desetine je povređeno dok su desetine kuća i automobila zapaljene u, kako je jedan izraelski komandant opisao kao „pogrom“. Dan kasnije, jedan izraelski Amerikanac je ubijen u svom automobilu na autoputu u dolini Jordana.
Dok je čovek, Elan Ganeles, bio položen na počinak, izraelske snage su opkolile kuću u izbegličkom kampu Akabat Džabr pored grada Jerihona i uhapsile šest Palestinaca osumnjičenih za umešanost u njegovo ubistvo i ubile još jednog čoveka tokom operacije. .
Usred međunarodne uzbune i poziva na uzdržanost, divljanje Huvare osudili su izraelski političari, uključujući Netanjahua, koji je rekao da ljudi ne treba da uzimaju zakon u svoje ruke.
Smotričevi komentari su podvukli jaz između međunarodnih poziva na deeskalaciju i instinkata velikih delova Netanjahuove desničarske vlade koji su pozvali na oštriju akciju protiv Palestinaca.
Nakon komentara Huvara, Smotrič je izdao saopštenje u kojem je rekao da su ih mediji pogrešno protumačili, ne povlačeći svoj poziv da se selo izbriše.
„Govorio sam o tome kako je Huvara neprijateljsko selo koje je postalo teroristička ispostava“ gde se svakodnevno vrše napadi na Jevreje, rekao je Smotrič i dodao da je zabranjeno uzimati zakon u svoje ruke.
„Podržavam nesrazmeran odgovor (izraelske vojske) i bezbednosnih snaga na svaki teroristički akt“, uključujući „deportaciju porodica terorista“, dodao je Smotrič.
Pošto su sedmicama za muslimanski sveti mesec Ramazan i jevrejski praznik Pashe, strani posrednici su nastojali da smanje tenzije koje su narasle nakon niza smrtonosnih palestinskih uličnih napada i smrtonosnih izraelskih vojnih racija.
Ranije u sredu general-major Iehuda Fuchs, koji komanduje izraelskom vojskom u toj oblasti, rekao je da su se njegove snage pripremile za pokušaj odmazde naseljenika, ali da su bili iznenađeni intenzitetom nasilja, za koje je rekao da su ga počinile desetine ljudi.
„Incident u Huvari bio je pogrom koji su izvršili odmetnici“, rekao je on za N12 Nevs kasno u utorak.
„Kolektivno kažnjavanje ne pomaže u borbi protiv terorizma, naprotiv, može čak da izazove terorizam“, dodao je on.
Pogrom je napad mafije, koji vlasti često odobravaju, protiv verske, rasne ili nacionalne manjine. Termin se obično primenjuje na napade na Jevreje u Ruskom carstvu krajem 19. i početkom 20. veka.
Netanjahu je formirao vladu pre dva meseca, obećavajući svojim koalicionim partnerima da će ograničiti mogućnost Vrhovnog suda da poništi zakone ili presuđuje protiv izvršne vlasti i da učvrsti izraelsku kontrolu nad Zapadnom obalom gde se Palestinci nadaju da će uspostaviti nezavisnu državu.
Protesti traju nedeljama. Remont tek treba da postane zakon, ali je već uticao na valutu šekel. Preduzeća i ekonomisti kažu da bi planirane reforme mogle naštetiti Izraelu kao destinaciji za ulaganja.