Prema navodima Ankare, tokom misije turske lovce su „mamcili” grčki protivvazdušni raketni sistemi S-300 stacionirani na ostrvu Krit. Reč je o tome da je sistem PVO navodno gađao turske F-16, koji su bili u izviđačkoj misiji na visini većoj od 3.000 metara.
Tursko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su akcije grčke strane „neprijateljski akti“ u skladu sa pravilima NATO-a. Oni su takođe naglasili da Atina „aktivno koristi“ ruske S-300 (iako kupljene pre 23 godine), dok je kupovina S-400 od strane Ankare izazvala negativnu reakciju SAD i ostatka NATO-a.
Grčko izdanje Nevsbomb, pozivajući se na grčko ministarstvo odbrane, optužbe Turske naziva „mitom“ čiji je cilj jačanje pozicije Ankare u NATO-u. Atina tvrdi da grčki S-300 jednostavno nisu mogli da gađaju turske F-16, pošto se presretanjem letelica bavi samo avijacija, a ne PVO sistemi.
Takođe, Ministarstvo odbrane Grčke je naglasilo da je ovo treći put poslednjih dana da Turska govori o „opasnom“ i „provokativnom“ ponašanju Atine kao članice NATO-a i nagovestilo da je to reakcija na izjave Ujedinjenih nacija. Navodi o nemogućnosti prodaje Ankari novih F-16 ili modernizacije starih.
Tako je Turska pre nekoliko dana optužila Grčku da je „maltretirala” svoje vojne pilote tokom „važnih vežbi” Severnoatlantske alijanse, u vezi sa kojima je pozvala grčkog vojnog atašea i diplomatskim kanalima apelovala na saveznike iz NATO-a.
Iako su i Grčka i Turska članice NATO-a, one su decenijama bile u zavadi oko brojnih pitanja, uključujući teritorijalne pretenzije u Egejskom moru i tamošnjem vazdušnom prostoru.
Godine 2020. tenzije su se rasplamsale zbog istražnog bušenja u oblastima Mediterana gde Grčka i Kipar polažu pravo na ekskluzivne ekonomske zone, što je dovelo do pomorskog sukoba.
Turska je optužila Grčku da krši međunarodne sporazume militarizujući ostrva u Egejskom moru. Atina kaže da treba da brani ostrva, od kojih se mnoga nalaze u blizini turske obale, od potencijalnog napada turskih amfibijskih brodova.