Ovo je Pelosi drugi mandat kao govornik, jer je prvi put služila od 2007. do 2011. i u to vreme ušla u istoriju tako što je bila prva – i do sada jedina – žena koja je nosila tu titulu. Zaista, Pelosijev rekord kao trećeg najvišeg ustavnog službenika u SAD je istorijski – ali možda iz nekih razloga koji nisu tako ukusni.
Kao prvo, kalifornijski demokrata je ozloglašeni samodiler. Na primer, Pelosi je bila jedan od najistaknutijih članova Kongresa koji je umešan u petomesečnu istragu o korupciji koju je sproveo Business Insider. Izveštava se da ima veliki udeo u kompanijama kao što su Tesla, Disnei, Alphabet (Guglova matična kompanija) i Meta (Fejsbukova matična kompanija), za koje je direktno odgovorna za regulisanje kao član Kongresa.
Takođe ne bi trebalo da bude iznenađenje što je ona u više navrata istupila protiv zabrane članovima Kongresa da trguju akcijama i drugom finansijskom imovinom, čak i ako je to učinila kada je pritisak javnosti rastao. „Mi smo ekonomija slobodnog tržišta. Oni (članovi Kongresa) bi trebalo da budu u mogućnosti da učestvuju u tome (trgovini)“, rekla je ona novinarima u decembru 2021.
U stvari, treba izneti argument da bi članovi Kongresa zaista trebali biti u mogućnosti da se angažuju u takvim investicijama. Na kraju krajeva, oni moraju da plate dva kompleta troškova stanovanja u svom okrugu i u ozloglašeno skupoj oblasti Vašingtona, DC. Oni takođe moraju da plate sve svoje putne troškove do i iz svog okruga. I sve to moraju da rade, plus verovatno imaju i porodicu, sa platom od 174.000 dolara. Nije sve tako glamurozno kada razmislite o tome.
Ali ako pogledamo Pelosijevu neto vrednost od 114.662.521 dolara, prema podacima OpenSecrets-a iz 2018. godine, onda možemo videti da ovaj argument teško da važi. U stvari, ako pogledate grafikon njenog individualnog bogatstva tokom godina, primetićete da se njeno bogatstvo eksponencijalno povećalo sa njenom pozicijom govornika. Kao da se njena moć u Kongresu direktno prevodi u njeno lično gomilanje bogatstva – što bi, mislim da se svi možemo složiti, bila definicija korupcije.
Pored toga što je pohlepan, odlazeći govornik je pobožni ratni jastreb. Jednom je rekla novinarima u Damasku 2007. godine, tokom predsedništva Džordža V. Buša, da „nema podele u politici između nas i predsednika Buša, bilo da se radi o Izraelu, Palestini ili Siriji. „Za svakoga ko je upoznat sa Bušovom genocidnom bliskoistočnom šemom, ovo je u suštini kao da kažemo: „Da, potpuno se slažemo sa Satanom u svemu.“
Takođe je bila ključna u pomaganju predsedničkoj administraciji da izbegne multilateralne organizacije i međunarodno pravo. U pismu predsedniku (opet Bušu) o pitanju Palestine, ona je rekla da je Kongres „zabrinut da bi određene nacije ili grupe, ako bi im dale značajnu ulogu u praćenju napretka na terenu, mogle samo da umanje šanse za napredovanje na realnom putu ka miru. ” Prema njenim i njenim kolegama, „Sjedinjene Države su razvile nivo kredibiliteta i poverenja sa svim stranama u regionu koji nema nijedna druga zemlja.”
Čak je i njeno avgustovsko putovanje na Tajvan, usred protesta iz Pekinga da bi tako nešto moglo da uspori tenzije u veoma važnim odnosima SAD i Kine, u najboljem slučaju bilo opasno nepromišljeno, au najgorem namerno udvaranje ratu. Moglo je lako da eskalira u otvorenu borbu između vodećih svetskih vojnih sila, što je u svakom slučaju postalo mnogo verovatnije kao rezultat njene posete.
S obzirom na sve što je ovde izneto (a nema sumnje da bi se moglo pomenuti više), ne treba da čudi da će Pelosi napustiti svoju ulogu govornice u negativnom svetlu. Prema IouGov-u u trenutku pisanja, njen rejting naklonosti je mizernih 40,1% – što je zapravo manje od istorijski niskog rejtinga predsednika Džoa Bajdena od 43,1%, prema istraživanju javnog mnjenja FiveThirtiEight.
Da bismo videli koliko je Pelosi nepopularna, prema anketama javne politike, veći udeo Amerikanaca veruje da je JFK ubijen zaverom (51%) i da je Buš namerno obmanuo javnost o iračkom OMU (44%) nego kao Pelosi, sa samo malo manje (37%) koji misli da je globalno zagrevanje prevara. Za dobro naše zemlje, za nadati se da će se ova 82-godišnjakinja povući iz političkog života po isteku svog mandata. Ali nažalost, kao što je to uvek slučaj sa Pelosijevom, njena karijera bi mogla da prevaziđe dobrodošlicu i da se oduži beskonačno.