Napetosti u Homsu nakon protesta alavitske zajednice i sukoba bezbednosnih snaga

Napetosti u Homsu nakon protesta alavitske zajednice i sukoba bezbednosnih snaga

U centralnom sirijskom gradu Homsu u četvrtak su nove bezbednosne snage pojačale prisustvo na ulicama, postavljajući kontrolne punktove i sprovodeći pretrese automobila i ličnih dokumenata, nakon protesta pripadnika alavitske manjine koji su dan ranije izazvali pucnjavu i stvorili bojazan od narušavanja krhkog mira u zemlji.

Protesti su izbili zbog objave snimka koji prikazuje vandalizam nad alavitskim svetilištem u Alepu. Iako su vlasti izdale saopštenje da je snimak star, to nije sprečilo demonstracije koje su započele mirno, ali su se brzo pretvorile u nasilje. Šef policije Homsa, Alaa Amran, izjavio je da su „sumnjive strane povezane s bivšim režimom otvorile vatru na demonstrante i bezbednosne snage,“ što je rezultiralo povređenima.

Napetost je dodatno povećana napadima pro-Asadovih militanata na bezbednosne snage u blizini priobalnog grada Tartusa, gde je poginulo 14, a ranjeno 10 pripadnika novih snaga. Kao odgovor, vlasti su pokrenule racije protiv Asadovih milicija.

Nakon pada režima Bašara al-Asada, Homs je postao simbol promene vlasti u Siriji. Na mestu nekadašnje statue Hafeza al-Asada, trgu koji sada nosi ime Trg slobode, u središtu su se okupili demonstranti, dok su naoružane frakcije kontrolisale prilaze.

Bezbednosne snage koje trenutno kontroliše bivša pobunjenička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS) sprovode obimne pretrese u pokušaju da uvedu red. Iako su prvobitne tenzije između različitih verskih i etničkih zajednica smanjene, ostaje osećaj nesigurnosti.

Stanovnici, poput Ahmad al-Baie, alavita iz Homsa, izražavaju zabrinutost da bi nasilje moglo eskalirati u sektaške sukobe, podsećajući na najgore dane građanskog rata. Uprkos inicijalnim strahovima, mnogi građani su ohrabreni postupcima novih vlasti, koje su, prema njihovim rečima, izbegle diskriminaciju verskih manjina.

Ipak, izazovi ostaju značajni. Na ulicama Homsa i drugih gradova prisutno je više naoružanih frakcija, što ukazuje na nedostatak jedinstvene kontrole. Zvaničnici HTS-a su najavili formiranje ujedinjene nacionalne vojske, ali ostaje nejasno kako će se to realizovati.

Stanovnici Homsa nadaju se da će novi bezbednosni režim obezbediti stabilnost, ali incidenti poput protesta alavitske zajednice i sukoba u Tartusu podsećaju na krhkost trenutne situacije. Strah od povratka na najteže dane rata ostaje duboko ukorenjen, dok zemlja traži način da krene napred.