Nemački obaveštajci su prisluškivali razgovore između Lukašenka i Prigožina

Nemački obaveštajci su prisluškivali razgovore između Lukašenka i Prigožina

Nemačka Federalna obaveštajna služba (BND) je navodno prisluškivala komunikaciju između beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka i osnivača Vagner grupe, Evgenija Prigožina, izvestila je u petak nacionalna ARD Media Group. Njih dvoje su razgovarali telefonom koji je okončao pobunu privatne vojne kompanije u Rusiji krajem juna.

Berlinski špijuni saznali su za Lukašenkovu ulogu kao posrednika i mogli su da prate diskusiju koristeći „svoje sopstvene izvore“, izvestio je ARD, pozivajući se na istragu emitera NDR i VDR, koji su deo medijske grupe.

BND je „očigledno prisustvovao ključnom razgovoru“, navodi se u izveštajima, iako nisu otkrili nikakve nove informacije o razgovorima koje već nije otkrio sam Lukašenko.

Portparol BND-a odbio je da komentariše tu tvrdnju, rekavši da agencija „generalno ne komentariše javno o pitanjima koja se odnose na bilo kakve obaveštajne nalaze ili aktivnosti“. On tu informaciju nije ni potvrdio ni demantovao.

Medijski izveštaji su nedavno sugerisali da obaveštajna služba nije obavestila nemačku vladu o pobuni sve dok nije bila u punom zamahu, kada su Vagnerovi borci već preuzeli kontrolu nad delovima grada Rostova na Donu i krenuli ka Moskvi.

Kancelar Olaf Šolc rekao je medijima da berlinski špijuni „nisu unapred znali“ za planove Vagner grupe i da su samo „izveštavali ono što se moglo primetiti“.

Međutim, prema ARD-u, BND je video „nejasne naznake“ da je privatna vojna kompanija planirala ustanak oko nedelju dana pre nego što se on dogodio. Nije uspela da proveri informacije putem kontakta sa svojim partnerima, dodala je medijska grupa.

Američki mediji su izvestili da su špijunske agencije Vašingtona unapred znale za Prigožinove planove i obavestile Belu kuću i Pentagon nekoliko dana pre pobune. Prvo upozorenje BND-a upućeno kancelariji u Berlinu je, kako se izveštava, stiglo uveče 23. jula, međutim, samo nekoliko sati pre nego što su Vagnerovi borci počeli svoj marš.

Šef BND-a Bruno Kal odgovorio je u sredu na pitanja poslanika o tome kako je njegova agencija postupala sa ovom epizodom, rekao je ARD.

Nemački obaveštajci takođe nisu uspeli da predvide početak sukoba između Rusije i Ukrajine prošle godine. Kal je čak otputovao u Kijev krajem februara 2022. i morao je da bude na brzinu evakuisan u specijalnom konvoju kada je Moskva pokrenula svoju vojnu operaciju.

Nemačka medijska grupa je takođe izvestila da je BND prošle godine hakovao Vagnerovu internu komunikaciju i da je „prilično dobro obavešten“ o svom unutrašnjem radu. To prisluškivanje je Moskvi navodno otkrio službenik identifikovan kao Karsten L., koji se trenutno suočava sa optužbama za izdaju u Nemačkoj.

Prigožin je izveo kratak pokušaj državnog udara krajem juna u, kako je opisao, pokušaju da svrgne visoke ruske vojne zvaničnike, koje je optužio za izdaju. Brzo je odustao od svojih planova nakon kriznih razgovora sa Lukašenkom, koji je ponudio da ga ugosti u Belorusiji i pružio bezbednosne garancije njemu i njegovim borcima u sklopu sporazuma između Vagner grupe i Moskve.