Nemački naučnici hoće da uzgajaju svinje za transplantacije srca ljudima

Nemački naučnici hoće da uzgajaju svinje za transplantacije srca ljudima

Nemački naučnici planiraju da ove godine kloniraju i uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će služiti kao donatori srca ljudima, objavljeno je mesec dana nakon što su američki stručnjaci presadili prvo modifikovano svinjsko srce čoveku.

Ekhard Volf, naučnik na Univerzitetu Ludvig-Maksimilijan u Minhenu, rekao je da je cilj njegovog tima da nova vrsta, modifikovana iz rase Okland, bude spremna za eksperimentalne transplantacije do 2025. godine.

U prvoj operaciji takve vrste, tim s Medicinskog univerziteta u Merilendu prošlog meseca je presadio srce svinje s deset modifikacija smrtno bolesnom čoveku. Njegovi lekari kažu da dobro reaguje, iako postoji opasnost od infekcije, odbacivanja organa ili visokog krvnog pritiska.

Transplantacije će se koristiti za osobe kojima je dijagnozirano otkazivanje organa i koji nemaju druge mogućnosti za lečenje, a na listi čekanja je u Nemačkoj krajem 2021. bilo oko 8.500 ljudi, prema podacima tamošnje fondacije za transplantaciju organa.

Volfove pristalice kažu da bi životinjski donatori mogli pomoći u skraćivanju liste čekanja, ali protivnici tvrde da tehnologija zadire u prava životinja, da pretvara svinje u „fabrike organa“, dok majmuni korišćeni u eksperimentalnim transplantacijama umiru u agoniji.