Nemački iseljenici u Kini će imati pristup BioNTech vakcini

Nemački iseljenici u Kini će imati pristup BioNTech vakcini

PEKING – Nemački kancelar Olaf Šolc objavio je u petak sporazum da se iseljenicima u Kini dozvoli da koriste vakcinu protiv COVID-19 nemačke kompanije BioNTech i zatražio je od Pekinga da dozvoli da vakcina bude slobodno dostupna i kineskim državljanima.

Prilikom svoje prve posete Kini otkako je postao kancelar i prve posete lidera G7 od pandemije, Šolc je rekao da Kina i Nemačka imaju različite pristupe borbi protiv virusa, ali da imaju zajedničku odgovornost da ga eliminišu.

BioNTech bi bila prva ne-kineska vakcina protiv koronavirusa koja će biti primenjena u Kini, pošto je Peking do sada insistirao na primeni vakcina domaće proizvodnje.

Šolc je to izneo tokom jednodnevne posete koja je testirala vode između Kine i Zapada nakon godina rastućih tenzija, a razgovori su se doticali i rata u Ukrajini, recipročnog pristupa tržištu i klimatskih promena.

BioNTech je partner na COVID vakcinama sa velikom američkom farmaceutskom firmom Pfizer u regionima izvan veće Kine. Već 2020. sklopila je paralelni sporazum o saradnji sa Shanghai Fosun Pharmaceutical sa ciljem da isporuči lekove u Kinu.

Ali dok su snimci postali dostupni u Hong Kongu, Makau i Tajvanu, regulatorni pregled za kontinentalnu Kinu nije završen. BioNTech je rekao da je odluka na kineskim regulatorima i nije naveo razlog za odlaganje.

Nijedan drugi inozemni snimak COVID-a nije dobio pristup tržištu kontinentalne Kine.

Akcije u BioNTech-u su porasle za 3,6% na 1655 GTM, dok su akcije Fosuna porasle za 5,2%.

Portparol BioNTech-a rekao je Rojtersu da će vakcine u početku biti uvezene u Kinu, pod uslovom da se odobri regulatorno odobrenje.

Šangaj Fosun nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Dve zemlje su se „dogovorile o bliskoj saradnji u borbi protiv pandemije“, rekao je Šolc na brifingu pored kineskog premijera Li Kećijanga.

„Ovo takođe uključuje odobrenje BioNTech vakcine za iseljenike u Kini. Naravno, ovo može biti samo prvi korak. Nadam se da će se krug kvalifikovanih osoba uskoro moći proširiti na opštu slobodnu sposobnost BioNTech vakcine“, rekao je Scholz.

Saopštenje dolazi usred glasina da će Peking uskoro ukinuti svoje stroge politike zaključavanja COVID-19, iako nije bilo zvanične najave u tom smislu.

Kineska politika nulte COVID-19 i mere zatvaranja održale su stopu smrtnosti i zaraze na minimalnom nivou, ali su izazvale ogromne poremećaje kako u zemlji tako i u globalnoj trgovini i lancima snabdevanja.

Kina ima devet domaćih vakcina protiv COVID-a odobrenih za upotrebu, više od bilo koje druge zemlje. Ali nijedna nije ažurirana da bi ciljala na visoko zaraznu varijantu Omicron, kao što su Pfizer-BioNTech i Moderna imali za pojačivače u mnogim razvijenim zemljama.

Moderna je u septembru saopštila da je vodila razgovore sa kineskom vladom o snabdevanju vakcinama protiv COVID-a, ali u to vreme nije rekla da li su razgovori u toku.

Nedavna studija je pokazala da su najrasprostranjenije injekcije u Kini bile efikasne u sprečavanju teških slučajeva i smrti, ali su pokazale nižu efikasnost protiv varijante Omikrona.

Domaće mRNA vakcine u razvoju nisu odobrene, ali je Indonezija u septembru saopštila da je odobrila hitnu upotrebu mRNA vakcine koju je razvila kineska Valvak Biotechnologi Co Ltd.