Nemački državljanin osuđen na smrt u Belorusiji

Nemački državljanin osuđen na smrt u Belorusiji

Nemački državljanin je osuđen na smrtnu kaznu u Belorusiji, prema saopštenju diplomata u Berlinu nemačkoj javnoj televiziji Tagesšau. Sud u Minsku je proglasio 29-godišnjeg Rika Krigera krivim za optužbe vezane za terorizam, sugerirajući da je možda bio deo jedinice koja se borila zajedno sa ukrajinskom vojskom protiv ruskih trupa.

Prema Tagesšauu, Ministarstvo spoljnih poslova i ambasada u Minsku pružaju konzularne usluge osobi te aktivno komuniciraju sa beloruskim vlastima u njegovo ime. Berlin osuđuje smrtnu kaznu kao okrutnu i nehumnu, bez obzira na okolnosti, prema izjavi diplomata.

Beloruska opoziciona grupa Viasna tvrdi da je presuda Krigeru doneta 24. juna. Optužbe uključuju „najamničku aktivnost“, „aktivnost agenata“, „čin terorizma“, „kreiranje ekstremističkih formacija“, „namerno oštećenje vozila ili komunikacionih linija“, kao i „nezakonite radnje sa vatrenim oružjem, municijom i eksplozivom“.

Kriger, navodno rođen u Berlinu, po članu grupe radio je kao specijalni službenik za bezbednost u Stejt departmentu u Berlinu, kao i kao spasilac za nemački Crveni krst.

Beloruske vlasti veruju da je Kriger organizovao eksploziju kako bi uticao na odluke vlasti, zastrašio stanovništvo i destabilizovao javni red, mada nije jasno na koji konkretni incident su mislile vlasti.

Prema neimenovanim aktivistima za ljudska prava, Viasna sugeriše da je osuđeni možda bio deo jedinice ukrajinske vojske Kastus Kalinouski, koja se sastoji pretežno od beloruskih državljana.

Od eskalacije sukoba u Ukrajini u februaru 2022. godine, beleženi su brojni izveštaji o stranim državljanima koji su se pridružili neregularnim snagama u borbi protiv Rusije. Moskva ih je nazvala plaćenicima i legitimnim metama ruske vojske.

Beloruska opoziciona liderka Svetlana Cihanuskaja komentariše slučaj navodeći da je Kriger optužen za zločine u vezi sa ‘ekstremizmom’, prema informacijama poznatim do sada.

Kriger je navodno uhapšen u novembru 2023. godine, a suđenje se delimično održalo iza zatvorenih vrata, prema tvrdnjama Viasne. Nije jasno da li je Kriger uložio žalbu na presudu.

Ovaj slučaj, koji se verovatno prvi odnosi na plaćeničke aktivnosti u Belorusiji, nije pokriven u lokalnim državnim medijima, kako navodi Viasna.