Na partijskoj konferenciji, rukovodstvo Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) je kritički ocenilo njenu dosadašnju politiku prema Rusiji za vreme predsednikovanja Vladimira Putina.
Lider SPD Lars Klingbajl rekao je da je „greška što se ranije nismo distancirali od Putinovog sistema“. Šef frakcije SPD-a u Bundestagu Rolf Mucenih priznao je da je „potpuno potcenio” Putinovo imperijalno razmišljanje.
Kritički su ocenili i rusku politiku socijaldemokrata pre rata u Ukrajini.
Danas govorimo o organizaciji bezbednosti protiv Rusije, naglasio je Klingbajl. Prema njegovim rečima, Nemačka čvrsto stoji na strani Ukrajine koja je napadnuta.
Istovremeno, Mucenih se izjasnio protiv pokušaja da se diskredituje dugoročna politika detanta prema Ruskoj Federaciji. Prema njegovim rečima, to je „sramotno” stavljati „u isti red sa agresorskim ratom” protiv Ukrajine. I ponovio je svoj poziv da se iskoriste diplomatske prilike za okončanje sukoba.
Agresorski rat Rusije protiv Ukrajine pokazuje „da nismo uvek ispravno procenjivali događaje poslednjih godina“, kaže se u ključnom predlogu koji je izneo vrh stranke. Bila je „greška“ pridržavati se pretpostavke da će jačanje ekonomskih veza doprineti demokratizaciji Rusije. To je dovelo do toga da je Nemačka „postala jednostrano zavisna od Rusije sa stanovišta energetske politike“.
„Sve dok Rusija sledi svoj imperijalistički cilj osvajanja i suzbijanja suverenih država, normalizacije odnosa sa Rusijom ne može biti“, naglašava se u predlogu.
Suverena Evropa je najvažniji politički odgovor na promenljiva vremena, nastavlja se u nacrtu odluke partijske konferencije.
Pored širenja unutrašnjeg tržišta i jačanja socijalne Evrope, važno je i „da Evropska unija prevaziđe neefikasnu i neefikasnu fragmentaciju u svojoj odbrambenoj politici i u svojoj industriji naoružanja“. Što se tiče istočnoevropske politike, prema dokumentu SDPN, važno je „stvoriti uslove za što brže prihvatanje Ukrajine, Moldavije i Gruzije“. Da bi se očuvala sposobnost Evrope da deluje, EU mora i u oblasti spoljne politike „da se odmakne od principa jednoglasnosti“, smatraju socijaldemokrate.
Podsetimo, nemački kancelar Olaf Šolc je rekao da zemlja treba da bude spremna da poveća podršku Ukrajini na pozadini slabljenja podrške drugih.
Nedavno je nemački ministar odbrane odbacio optužbe za nedovoljnu pomoć Ukrajini, koja se bori protiv Ruske Federacije.