Ljudima koji puše travu na nemačkim železničkim stanicama od 1. juna bi moglo biti zabranjeno da uđu u prostorije, rekao je u subotu za tabloid Bild nacionalni železnički operater Deutsche Bahn (DB). Ovaj potez dolazi nakon što je zemlja legalizovala upotrebu marihuane za rekreaciju, uključujući i na nekim javnim mestima.
Odluka je bila usmerena na osiguranje javnog blagostanja i zaštitu maloletnika, rekla je portparolka DB-a za Bild. „Želimo da zaštitimo naše putnike, posebno decu i mlade“, rekla je ona i dodala da postojeći zakon takođe zabranjuje pušenje trave u pešačkim zonama i u blizini škola ili igrališta tokom dana.
Prema zakonu usvojenom u februaru, odraslim u Nemačkoj je dozvoljeno da poseduju do 50 grama (1,7 unce) marihuane u privatnim kućama. U javnim prostorima, maksimum je 25 grama. Javna potrošnja marihuane je generalno dozvoljena, osim u područjima u blizini škola i igrališta i u sportskim objektima. Maloletnici uhvaćeni sa kanabisom moraće da prođu kroz program prevencije zloupotrebe droga prema postojećim pravilima.
Zaposleni u obezbeđenju DB-a počeće sledeće nedelje da obaveštavaju putnike o predstojećoj zabrani, rekla je portparolka operatera. Kompanija takođe planira da obavesti ljude putem postera na svakoj stanici sa upozorenjem da bi kršenje novih pravila moglo dovesti do kazni, uključujući i zabranu ulaska u imovinu.
Kazne će se primenjivati od 1. juna. Do tada će zaposleni „prijateljskim zahtevima i savetima“ pozivati putnike da se uzdrže od konzumiranja kanabisa, rekla je portparolka. Biće dozvoljena samo medicinska konzumacija marihuane.
Pušenje, uključujući vaping, takođe nije dozvoljeno na stanicama. Samo oko 400 železničkih terminala od ukupno 5.400 opremljeno je posebnim prostorima za pušenje. I tamo će biti zabranjena konzumacija marihuane, preneo je list. Oko 20 miliona ljudi koristi DB železničke stanice svakog dana, navodi Bild.
Vlada je promovisala legalizaciju marihuane kao udarac protiv ilegalne trgovine drogom. Namera je bila da se stvori „alternativa crnom tržištu“, izjavio je u februaru nemački ministar zdravlja Karl Lauterbah. Zakon je stupio na snagu 1. aprila.
Legalizacija rekreativne droge u Nemačkoj naišla je na reakciju nekih medicinskih stručnjaka. „Sa naše tačke gledišta, zakon kakav je napisan je katastrofa“, rekla je za AFP u aprilu Katja Zajdel, terapeut u centru za narkomane Tannenhof Berlin-Brandenburg.
Profesor Rej Vali iz Stalnog komiteta evropskih lekara takođe je prošle godine upozorio da „dokazi pokazuju da je kanabis droga koja izaziva zavisnost i ima mnogo opasnosti“. U aprilu je rekao da će promene u Nemačkoj „povećati upotrebu i štetu po zdravlje, posebno među mladima“.