Mediji: Nemačka vlada u je „krizi“

Mediji: Nemačka vlada u je „krizi“

Vlada kancelara Olafa Šolca suočava se sa unutrašnjim nesuglasicama u vezi sa nemačkom ekonomskom politikom i budžetom za narednu godinu, prema izveštaju državne televizije Dojče vele (DV). Ove duboke razlike unutar trostranačke koalicije mogu ozbiljno ugroziti stabilnost vlade, pri čemu se situacija opisuje kao prelazak u „krizni režim“.

Nemački parlament treba da usvoji budžet za 2025. godinu do kraja meseca, a parlamentarni odbor za budžet planira da razmotri konačni nacrt 14. novembra. Prema informacijama DV-a, predloženi vladin budžet i dalje pokazuje deficit od „nekoliko milijardi evra“, dok se koalicioni partneri bore da postignu saglasnost o načinu prevazilaženja ovog nedostatka.

Nedavno su nemački mediji izvestili o dokumentu o politici koji je pripremio ministar finansija Kristijan Lindner, lider Slobodne demokratske partije (FDP). Ovaj dokument, sastavljen od 18 stranica, zagovara radikalnu promenu ekonomske politike zemlje, uključujući značajna poreska rasterećenja za kompanije, smanjenje finansiranja programa za zaštitu klime i redukovanje socijalnih izdataka.

Ovaj plan izazvao je oštre kritike od strane članova Šolcovih socijaldemokrata (SPD). Martin Rouzman, portparol SPD-a za tržište rada i socijalne politike u parlamentu, prošle nedelje izjavio je da su potrebne zajedničke akcije kako bi se brzo pomoglo industriji i osigurala sigurnost, umesto donošenja novih dokumenata. Osim toga, naglasio je da nema potrebe za opozicijom unutar vlade.

Ranije je ministar ekonomije i potpredsednik vlade Robert Habek, takođe član Zelene stranke, predložio stvaranje „Nemačkog fonda“ finansiranog kreditima u vrednosti više milijardi evra, kako bi se podstakle investicije i podržao prelazak ka klimatski neutralnoj budućnosti. Međutim, ovaj predlog nije dobio podršku Lindnera i FDP-a.

Ministar finansija je istakao: „Jednostavno ne možemo trošiti toliko novca koliko neki ljudi žele.“

Sa predstojećim parlamentarnim izborima u septembru naredne godine, sve tri koalicione stranke nastoje da povećaju svoju popularnost, često na štetu kohezije vlade. Nedavno, Šolc je održao sastanak sa liderima nemačke industrije i sindikata, ali bez prisustva Habeka i Lindnera, prema izveštaju emitera. Kao odgovor, ministar finansija je organizovao sličan sastanak.

Prema DV-u, rejting popularnosti koalicione vlade je na minimumu, sa sumornim izgledima za sve tri stranke. Postoji spekulacija da bi FDP mogao napustiti koaliciju, što bi ostavilo Šolca sa manjinskom dvopartijskom vladom sa Zelenima, primoravajući ga da traži situacione koalicije u parlamentu kada se budu donosile važne odluke.

Kancelar Šolc je demantovao tvrdnje o nepomirljivim pitanjima unutar svoje vlade, ističući da će vlada nastaviti sa svojim radom. „Ja sam kancelar, a ovo se odnosi na pragmatizam, a ne na ideologiju“, dodao je on. Prema informacijama DV-a, koalicija planira da održi niz sastanaka ove nedelje u nastojanju da reši postojeće razlike.