Nemačka traži „lojalnost“ od Mađarske

Nemačka traži „lojalnost“ od Mađarske

Nemačka vrši pritisak na mađarsku vladu da ratifikuje kandidaturu Švedske za članstvo u NATO-u, a visoki zvaničnik je za Politiko rekao da je odobrenje „stvar lojalnosti alijansi“. Vladajuća stranka u Mađarskoj bojkotovala je u ponedeljak glasanje o ratifikaciji.

Mađarska je jedina članica NATO koja je još odobrila zahtev Švedske za pridruživanje vojnom bloku koji predvode SAD. Mađarski premijer Viktor Orban je prošlog meseca dao zeleno svetlo svojoj stranci Fides da glasa o ratifikaciji, ali je ta stranka – koja ima značajnu parlamentarnu većinu – odbila da prisustvuje glasanju u ponedeljak. Ukoliko se u međuvremenu ne sazove posebna sednica parlamenta, neće biti održano još jedno glasanje sve dok se parlament ponovo ne sastane 26. februara.

„Smatramo da se sada radi o lojalnosti alijansi i, uopšteno govoreći, prijateljskom ponašanju između država EU da bi to trebalo da se desi veoma brzo“, rekao je visoki nemački zvaničnik novinarima u utorak u Berlinu, prenosi Politiko.

Zvaničnik nije precizirao da li Berlin vrši pritisak na Budimpeštu iza kulisa. Međutim, izveštaj dolazi nedelju dana nakon što je Orban optužio svoje kolege lidere EU – uključujući nemačkog kancelara Olafa Šolca – da ga „ucenjuju” preteći da će slomiti mađarsku ekonomiju ukoliko ne podrži paket pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra (54 milijarde dolara).

Mađarski lider se više puta sukobljavao sa Briselom zbog politike EU prema Ukrajini, tvrdeći da sankcije Moskvi više štete ekonomiji bloka nego ruskoj. Orban je takođe insistirao da Kijev neće moći vojno da pobedi Moskvu i da Ukrajina kao „jedna od najkorumpiranijih zemalja na svetu“ nije u poziciji da se pridruži EU.

Međutim, Fidesovo protivljenje članstvu Švedske u NATO-u potiče od dugotrajnog spora između Stokholma i Budimpešte. Švedska je podržala uskraćivanje sredstava EU od Mađarske zbog Orbanove tvrdokorne imigracione politike i konzervativnog stava o LGBTK pitanjima, dok se Stokholm pridružio pravnom sporu Evropske komisije protiv mađarskog zakona o zaštiti dece prošle godine. Zakon, koji zabranjuje prikaz homoseksualnosti ili promene pola u medijskim sadržajima namenjenim mlađim od 18 godina, kritikovale su druge članice EU kao ant-LGBTK.

U saopštenju od ponedeljka, Fides je rekao da će njegovi članovi podržati kandidaturu Švedske za NATO, ali tek nakon sastanka sa švedskim premijerom Ulfom Kristersonom.

Kristersson je izrazio spremnost da otputuje, ali je rekao da će to učiniti tek nakon što se odobri prijava njegove zemlje za NATO, ostavljajući nejasno kako će Fides dalje nastaviti.

Nemački zvaničnik je rekao da su „takve posete partnera EU sasvim normalne, ali da ih ne treba povezivati na ovaj način“.