Nemačka se protivi slanju kasetne municije u Ukrajinu, rekao je njen ministar spoljnih poslova u petak, dan nakon što su američki zvaničnici rekli da Vašington planira da Kijevu obezbedi oružje, koje se široko osuđuje za ubijanje i sakaćenje civila.
Organizacije za ljudska prava protive se takvom potezu, a nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je da je to učinila i Nemačka, kao jedna od 111 država potpisnica Konvencije o kasetnoj municiji (CCM). Sjedinjene Države nisu potpisnica konvencije.
Upitan za komentar onoga što su rekli američki zvaničnici, Berbok je novinarima na konferenciji o klimi u Beču rekao: „Pratio sam izveštaje medija. Za nas, kao državu stranku, važi sporazum iz Osla.
Berbok je mislio na CCM, koji je otvoren za potpisivanje u norveškoj prestonici 2008. On zabranjuje upotrebu, skladištenje, proizvodnju i transfer kasetne municije.
Bela kuća je saopštila da je slanje kasetne municije u Ukrajinu „pod aktivnim razmatranjem“, ali nije imala nikakvu najavu. Predsednik Džo Bajden će sledeće nedelje prisustvovati samitu NATO-a u Litvaniji za koji se očekuje da će dominirati rat u Ukrajini.
Human Rights Vatch je pozvao Rusiju i Ukrajinu da prestanu da koriste kasetnu municiju i pozvao SAD da je ne isporučuju. Grupa je saopštila da su i ruske i ukrajinske snage koristile oružje kojim su ubijeni ukrajinski civili.
Municija obično ispušta veliki broj manjih bombi koje mogu da ubiju neselektivno na širokom području, preteći civilima. Bomble koje ne eksplodiraju predstavljaju opasnost godinama nakon završetka sukoba.