Nemačka je u utorak protestovala Iranu zbog pogubljenja iranskog nemačkog zatvorenika Džamšida Šarmada, koji je živeo u SAD i koji su iranske bezbednosne snage kidnapovale u Dubaiju 2020. godine, i opozvala je svog ambasadora u Berlinu na konsultacije.
Ministarstvo spoljnih poslova je na društvenoj mreži Ks napisalo da je otpravnik poslova Irana u Berlinu pozvan da čuje „naš oštar protest“ protiv akcije Teherana i dodalo da zadržava pravo da preduzme „dalje mere“. Nije elaborirano.
Istovremeno, nemački ambasador Markus Pocel „najoštrije je protestovao protiv ubistva Džamšida Šarmada“ iranskom ministru spoljnih poslova, navodi se u saopštenju. Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok ga je potom pozvala u Berlin na konsultacije.
Šarmahd (69) ubijen je u ponedeljak u Iranu pod optužbom za terorizam, saopštilo je pravosuđe zemlje. To je usledilo nakon suđenja 2023. koje su Nemačka, SAD i međunarodne grupe za ljudska prava odbacile kao lažno.
Bio je jedan od nekoliko iranskih disidenata u inostranstvu poslednjih godina, koji su bili prevareni ili kidnapovani nazad u Iran, pošto je Teheran počeo da napada posle kolapsa svog nuklearnog sporazuma iz 2015. sa svetskim silama, uključujući Nemačku.
Iran je optužio Šarmada, koji je živeo u Glendori u Kaliforniji, da je planirao napad na džamiju 2008. godine u kojem je ubijeno 14 ljudi — uključujući pet žena i dete — i ranjeno više od 200 drugih, kao i da je planirao druge napade kroz malo poznatu Skupštinu Kraljevine. Irana i njegovog militantnog krila Tondar.
Iran je takođe optužio Šarmada za „otkrivanje poverljivih informacija“ o raketnim lokacijama iranske paravojne Revolucionarne garde tokom televizijskog programa 2017.
Njegova porodica je osporila optužbe i godinama je radila na tome da ga oslobodi.
Šarmahd je bio u Dubaiju 2020. godine, pokušavajući da otputuje u Indiju radi poslovnog dogovora koji uključuje njegovu softversku kompaniju. Nadao se da će dobiti linijski let uprkos pandemiji koronavirusa koja ometa globalna putovanja.
Šarmadova porodica je poslednju poruku od njega primila 28. jula 2020. Nije jasno kako je došlo do otmice. Međutim, podaci praćenja pokazali su da je Šarmahdov mobilni telefon putovao južno od Dubaija do grada Al Aina 29. jula, prešavši granicu sa Omanom. Podaci praćenja su 30. jula pokazali da je mobilni telefon otputovao do omanskog lučkog grada Sohar, gde je signal prestao.
Dva dana kasnije, Iran je objavio da je zauzeo Šarmad u „složenoj operaciji“. Ministarstvo obaveštajnih službi objavilo je njegovu fotografiju sa povezom preko očiju.
Nemačka je 2023. proterala dvojicu iranskih diplomata zbog Šarmadove smrtne kazne.