Zapad ne bi trebalo da se zadovolji bilo kakvim mirovnim sporazumom koji bi doveo do toga da Ukrajina izgubi teritoriju koju priznaje kao Kijevsku u korist Rusije, rekla je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok. Prema rečima diplomate, nedostaci strategije su se pokazali još 2014. godine, kada je Krim apsorbovan u sastav Rusije.
Govoreći na Berlinskom spoljnopolitičkom forumu 2022, Berbok je rekao da, iako su otvorene javne diskusije ključni aspekt istinske demokratije, oni koji sugerišu da se teritorijalni integritet Ukrajine menja za izglede za trenutni mir su više puta grešili.
„Takve naivne strategije su već propale 2014. godine, videli smo da je aneksija Krima i Donbasa bila samo uvod u ono što se dešava u Ukrajini od 24. februara“, rekla je ona.
Ministar je doveo u pitanje spremnost ruskog predsednika Vladimira Putina da pregovara, dodajući da se čini da Kremlj umesto toga udvostručuje grubu silu. Imajući to na umu, „za Evropu se ne radi o bezbednosti sa Putinovom Rusijom, za Evropu se radi o bezbednosti od Putinove Rusije“, primetila je ona.
„Bezbednost baltičkih država, bezbednost istočne Evrope je bezbednost Nemačke“, rekao je Berbok u očiglednom pokušaju da ilustruje posvećenost Berlina solidarnosti sa drugim evropskim nacijama. Ona je takođe dodala da će Nemačka „podržati Ukrajinu oružjem koliko god je potrebno“, obećavajući i ekonomsku i humanitarnu pomoć.
Prošle srede, ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov potvrdio je dolazak prve jedinice nemačkih najsavremenijih sistema protivvazdušne odbrane IRIS-T u Ukrajinu. Očekuje se da će još tri biti isporučene Kijevu sledeće godine.
U međuvremenu, nemačka vojska tek treba da primi nijednu jedinicu sistema. Ovo je navelo guvernera Bavarske Markusa Sodera da kritikuje odluku, pozivajući vladu u Berlinu da da prioritet sopstvenoj bezbednosti.
Ranije u oktobru, izveštaj koji je objavio Business Insider pokazao je da nemačke snage imaju dovoljno municije samo za dva dana ratovanja.