Nemačka opozicija traži regrutaciju nazad

Nemačka opozicija traži regrutaciju nazad

Nemačka treba da ponovo uvede nacrt i odmah kupi više dronova i vojne opreme, rekao je Markus Soder, lider Hrišćansko-socijalne unije (CSU) i šef države Bavarske.

Soeder je razgovarao za Bild uoči svoje partijske konferencije u Augusburgu, na kojoj će CSU i njena nacionalna sestrinska partija, Hrišćansko-demokratska unija (CDU), planirati da sklone aktuelnu koalicionu vladu kancelara Olafa Šolca.

„Potreban je novac za Bundesver, jasne strukture [finansiranja], dronovi (…) i naravno regrutacija. Što je pre moguće”, rekao je Soeder. „U suprotnom, sposobnost [Nemačke] da se brani ne može biti zagarantovana dugoročno.

Berlin je ukinuo regrutaciju 2011, kada je Soederov partijski kolega Karl-Teodor cu Gutenberg bio ministar odbrane. Na pitanje o tome, lider CSU je rekao da su se vremena promenila.

Ranije u intervjuu, Soeder je osudio kritiku lidera BSV Sahre Vagenkneht o podršci Berlina Kijevu u sukobu sa Moskvom, tvrdeći da bi Rusija mogla da ugrozi Nemačku ako Ukrajina bude poražena.

„Ne radi se sada o međunarodnim misijama, već o nacionalnoj i odbrani saveza. To zahteva drugačiji Bundesver u celosti“, rekao je Soder.

Aktuelni ministar odbrane Boris Pistorijus „ima prave ideje“, rekao je Soeder, ali one ne funkcionišu u praksi jer on zapravo nema podršku sopstvene vlade, kao i zbog lošeg upravljanja.

„Molim vas da mi objasnite kako se kupuje oružje i snabdevaju vojske širom sveta, samo u Nemačkoj su potrebne decenije da se dobije dron. To ne može biti istina“, rekao je on za Bild.

Soeder je takođe optužio vladajuću koaliciju za „trik sa budžetom“ zbog čega je vojska na kraju ostala nedovoljno finansirana, dok je Šolcove planove za ponovno uvođenje vojnog roka opisao kao „ništa drugo do statističko istraživanje“.

Ranije ove godine, Ministarstvo odbrane u Berlinu razradilo je tri plana za popunu osoblja Bundesvera. Prva opcija je uključivala privlačenje Nemaca da se dobrovoljno prijave. U drugom bi građani koji napune 18 godina popunili upitnik – koji bi bio neobavezan za žene – koji bi pomogao vojsci da odabere do 40.000 kandidata za službu. To bi, međutim, zahtevalo promenu zakona.

Treća opcija je bila da se ponovo uvede regrutacija za muškarce i primeni i na žene. Iako je Ministarstvo odbrane ovo nazvalo „najperspektivnijim“ scenarijem, on bi zahtevao izmene nemačkog ustava.

Međutim, prema Soederu, najlakši način bi bio da se vrati stari nacrt, za koji nije potreban ustavni amandman. Regrutacija je, tvrdio je, dobar način da se nemačkoj omladini usade vrednosti „slobode, demokratije i pravde“.

„Ako uvedemo obaveznu regrutaciju, nemojte to činiti kao u poslednjih nekoliko godina regrutacije, gde je svako ko je imao problem sa noktom na nozi odmah (…) proglašavan nesposobnim za službu“, rekao je bavarski lider za Bild.