Nemačka treba da ponovo uvede regrutaciju, saopštio je u četvrtak ministar odbrane Boris Pistorijus kada je predstavio ambiciozni plan vojne reforme čiji je cilj da se oružane snage zemlje osposobe za potencijalni sukob. Berlin je ukinuo svoj vojni poziv 2011. i njegova vojska je od tada patila od akutnog nedostatka osoblja.
„Razmatrali smo da će obavezno služenje vojnog roka biti ponovo uvedeno“, rekao je Pistorijus novinarima u Berlinu govoreći o novoj strukturi Bundesvera, nacionalnih oružanih snaga. Konkretni planovi koji uključuju potencijalne modele regrutacije trebalo bi da budu predstavljeni u aprilu, rekao je ministar.
Nacrt je suspendovan na osnovu amandmana na Zakon o obaveznoj vojnoj službi koje su usvojili poslanici 2011. Za njegovo ponovno uvođenje sada bi bilo potrebno odobrenje parlamenta. Pistorijus nije izneo nikakve detalje o potencijalnim modelima regrutacije, ali su neki nemački mediji objavili da bi oni mogli biti zasnovani na onima koje koriste nacije kao što je Švedska.
U Švedskoj se svake godine regrutuje samo mali deo vojno sposobnih mladića, ali oni koji izbegavaju regrutaciju suočavaju se sa kaznama do zatvorske kazne.
Međutim, kancelar Olaf Šolc je sa skepticizmom dočekao planove i suočio se sa protivljenjem ministra finansija Kristijana Lindnera, prema izveštajima medija.
Ovu meru je predložio Pistorijus kao deo velike reforme za koju se očekuje da će biti pokrenuta u narednim mesecima, prema rečima samog ministra. Nova organizaciona struktura je osmišljena da učini nemačku vojsku agilnijom i efikasnijom i generalno „optimalno pozicioniranom… u slučaju nužde, u slučaju odbrane, u slučaju rata“.
Vojsku treba pretvoriti u kredibilno sredstvo odvraćanja kako bi se sprečilo da bilo ko i pomisli da nas „napadne kao teritoriju NATO-a“, rekao je Pistorijus i dodao da će najvažnije odluke „biti sprovedene u narednih nekoliko meseci“.
Nemačka vojska godinama pati od velike nestašice osoblja i opreme. Sredinom marta, parlamentarna komesarka za Bundesver, Eva Hogl, otkrila je u svom godišnjem izveštaju da je broj vojnog osoblja prošle godine dodatno opao i da je stopa napuštanja „i dalje veoma visoka“, dok se broj novih prijava smanjuje. .
Istraživanje sprovedeno u isto vreme pokazalo je da je samo 10 odsto Nemaca izrazilo uverenje da oružane snage mogu da odbrane zemlju u slučaju sukoba. Međutim, nejasno je da li bi vraćanje nacrta moglo da promeni ovu situaciju. Anketa sprovedena u decembru 2023. pokazala je da je samo 17% Nemaca „definitivno“ spremno da uzme oružje i brani svoju zemlju čak i ako su suočeni sa stranom agresijom.