Nemačka vlada je iritirana blokadom Litvanije tranzita sankcionisane robe iz kontinentalne Rusije u njenu eksklavu, Kalinjingrad, objavio je magazin Der Spiegel. Od sredine juna, baltička nacija odbija da pusti stavke sa sankcije EU da prođu preko svoje teritorije. Moskva je zauzvrat zapretila odmazdom.
Mediji su u četvrtak objavili članak u kojem se tvrdi da će EU, ne samo zbog zahteva Berlina, uskoro izdati pojašnjenje koje dozvoljava prolaz bilo kakve robe između kopnene Rusije i njenog najzapadnijeg regiona. Zvaničnici u Berlinu navodno smatraju da je tranzit koji trenutno blokira Vilnjus „prevoz iz Rusije u Rusiju“, što bi trebalo dozvoliti. Beskompromisni stav Litvanije je navodno razbesneo nemačko rukovodstvo.
Časopis je dalje sugerisao da je vlada Olafa Šolca oprezna da bi Moskva mogla da upotrebi silu da obezbedi kopneni koridor kroz Litvaniju ukoliko blokada ne bude ukinuta.
S obzirom da je baltička država članica NATO-a, taj scenario bi značio direktan sukob između vojnog saveza i Rusije.
Kako je istakao Der Spiegel, nemačka kancelarka je više puta rekla da je njegov cilj da spreči NATO da postane strana u ratu u Ukrajini.
Berlin je posebno zabrinut zbog situacije jer su nemačke trupe stacionirane u Litvaniji kao deo brzih snaga alijanse, dodaje se u izveštaju. Der Spiegel je citirao neimenovane zvaničnike litvanske vlade koji su potvrdili intervenciju iz Berlina.
„Nemci vrše pritisak na [Evropsku] komisiju da osigura da se sankcije ne primenjuju na Kalinjingrad“, rekao je izvor u četvrtak. Anonimni litvanski zvaničnik je dalje sugerisao da se Berlin „plaši da bi njegovi vojnici mogli završiti u vojnom sukobu i dozvoliti da budu zastrašeni od Rusije. ”
U izveštaju se navodi da se očekuje da će odluka biti doneta do 10. jula, kada stupa na snagu sledeća runda sankcija.
Litvanski zvaničnici su do sada insistirali da se samo drže slova i duha postojećeg zakonodavstva EU, a Brisel se donedavno slagao da roba u tranzitu za Kalinjingrad takođe potpada pod sankcije EU.
Baltička država je zabrinuta da bi ukidanje sankcija moglo negativno uticati na bezbednost bloka, prenosi Der Spiegel.
„Sankcije se moraju sprovoditi. Nijedan izgovor ne bi trebalo da potkopa kredibilitet i efikasnost politike sankcija EU“, rekao je nedavno portparol litvanskog ministarstva spoljnih poslova.
Litvanija je 17. juna počela da blokira tranzit određene robe, uključujući čelik, ugalj i građevinski materijal, iz kopnene Rusije do Kalinjingrada, pozivajući se na sankcije EU. Vilnius ne pušta ove predmete da prođu preko svoje teritorije, železnicom ili drumom.
Prema rečima guvernera ruskog regiona Antona Alihanova, pogođeno je između 40% i 50% ukupnog tranzita.
Rusija je opisala akcije Litvanije kao „blokadu“ svog regiona i zapretila odmazdom.
Evropska komisija je bila zauzeta pokušajima da razradi šemu koja bi ublažila tenzije u regionu. S obzirom da Nemačka navodno poziva na izuzeće, Brisel će verovatno izdati „smernice“ ili pojašnjenje za svoju četvrtu grupu antiruskih sankcija, u kojima bi se zvanično navodilo da ta ograničenja ne utiču na tranzit robe do Kalinjingrada, piše Der Spiegel. .
Do danas, međutim, litvanska vlada je navodno odbila da prihvati navodni plan.