„Ova odluka nije doneta“, rekao je Lambreht na pitanje o potencijalnim isporukama. Pitanje takvih zaliha trenutno se „ne postavlja“, rekla je ona, dodajući da Berlin neće sam doneti odluku.
Lambreht, međutim, nije u potpunosti isključio isporuke. „U vremenu u kojem živimo, dobro bi nam bilo da se prilagodimo” promenljivim okolnostima, rekao je ministar i dodao da bi pravi pristup bio da „ništa ne isključujemo”.
Berlin će ispuniti svoje obećanje da će poslati borbena vozila pešadije Marder u Kijev, rekla je ona, dodajući, međutim, da isporuku treba izvršiti na način koji što manje utiče na nemačke oružane snage – Bundesver.
Kijev već dugo traži borbene tenkove od svojih zapadnih pristalica usred tekućeg sukoba sa Rusijom. Berlin je do sada oklevao da ispuni ove zahteve, a kancelar Olaf Šolc je u više navrata tvrdio da nijedna druga zemlja NATO-a nije stavila takvo oružje na raspolaganje Ukrajini.
Ranije u četvrtak, portparol poljske vlade, Pjotr Muler, rekao je da Varšava želi ne samo da podrži Kijev isporukom tenkova, već i da „nametne određena ponašanja“ drugih država i „primora“ ih da učine isto. On nije rekao da je ovaj pritisak bio usmeren na Berlin, ali je primetio da je Nemačka već bila podstaknuta da poveća svoju vojnu podršku Ukrajini kroz međunarodni pritisak.
Rusija je više puta upozoravala Zapad da ne podržava Ukrajinu oružjem, tvrdeći da bi to samo produžilo sukob i ljudske patnje povezane s njim. Moskva je takođe upozorila zapadne nacije da njihova stalna vojna podrška Ukrajini povećava rizik od eskalacije i podstiče potencijalnu direktnu konfrontaciju između Rusije i NATO-a.