Nemačka ekonomija je stagnirala u drugom tromesečju, sa ratom u Ukrajini, skokom cena energije, pandemijom i prekidima u snabdevanju koji su je doveli na ivicu pada. Inflacija je 8,5%.
„Ekonomska perspektiva naše zemlje postala je krhka“, rekao je ministar finansija Kristijan Lindner iz liberalnih Slobodnih demokrata (FDP) dok su političari iz većih partija vladajuće koalicije ciljali na njegov nacrt „zakona o prilagođavanju inflacije“.
„Ekonomija se pogoršava“, rekao je on novinarima u Berlinu.
Predstavljajući svoje planove za poresku reformu, Lindner je tvrdio da će, ako vlada ništa ne učini, 48 miliona ljudi biti pogođeno 10 milijardi evra (10,2 milijarde dolara) efektivnim povećanjem poreza od 1. januara sledeće godine zbog rastuće inflacije.
Lindner je rekao da želi da spreči „tajno povećanje poreza“ svojim planovima, za koje je rekao da će olakšati „širu sredinu društva“.
Planove su, međutim, već kritikovale dve veće stranke u koalicionoj vladi, Socijaldemokrate (SPD) kancelara Olafa Šolca i ekolog Zeleni.
Achim Post, potpredsednik poslaničke grupe SPD, rekao je za Rojters da planove Lindnera „još treba poboljšati“ i da bi olakšice „prevashodno trebalo da budu usmerene na ljude sa malim i srednjim prihodima“.
„Predložena povećanja osnovnog neoporezivog dodatka i dečjeg dodatka idu u pravom smeru, ali nisu dovoljna“, rekao je Post, predlažući umesto toga direktna plaćanja kako bi se obezbedilo ciljano olakšanje domaćinstvima sa malim i srednjim prihodima.
Široka trostrana koalicija, koja je stupila na dužnost prošlog decembra, prva je na nacionalnom nivou, a pojavila su se i napetosti između partnera zbog Šolcovog vodstva u ukrajinskoj krizi.