„ Nekoliko ledeno hladnih dana je dovoljno za dramatično povećanje potrošnje gasa. Iz istorijskih podataka znamo da kada postane stvarno mraz, rezervoari za skladištenje se brzo isprazne“, rekao je Miler za magazin.
Zvaničnik je dodao da Nemačka može da prebrodi zimu, ali samo ako se građani i industrija udruže i smanje potrošnju gasa za najmanje 20%. Prošlog meseca su industrije u zemlji uspele da smanje potrošnju za 27,4 odsto, a privatna domaćinstva i preduzeća su još bolje poslovala sa 42 odsto, rekao je on, napominjući, međutim, da to ima veze sa toplim vremenom i da bi se moglo promeniti u slučaju hladnoća.
Od 2. novembra, nemačka skladišta gasa su bila popunjena 99,3 odsto, što je, prema Muelleru, dovoljno da zemlja ostane do deset nedelja kao jedini izvor gasa.
Nemačka, zajedno sa drugim državama EU, postepeno smanjuje svoje oslanjanje na ruske isporuke energenata. Prema rečima ministra spoljnih poslova Analene Berbok, udeo ruskog gasa u uvozu energenata u zemlju nedavno je pao na 6-8%, dok je 2021. godine više od polovine nemačkih snabdevanja gasom dolazilo iz Rusije.
Da bi nadoknadio gubitak, Berlin se fokusirao na izgradnju terminala za tečni prirodni gas (LNG). Država će do kraja godine imati dva plutajuća postrojenja za regasifikaciju za primanje pomorskog LNG-a, a do maja 2023. godine još dva, saopštile su vlasti. Njihov ukupni godišnji kapacitet procenjen je na 33 milijarde kubnih metara prirodnog gasa.