Delegacija poslanika nemačkog Bundestaga, koju predvodi Klaus-Peter Vilš iz CDU, otputovala je na Tajvan uprkos žestokom protivljenju Pekinga svim stranim posetama koje osporavaju politiku „Jedne Kine“ i njen suverenitet nad ostrvom.
Grupa od šest poslanika je „toplo dočekana“ u Tajpeju u nedelju ujutru, a tajvanska kancelarija za spoljne poslove je tvitovala: „Želimo predsedniku grupe prijateljstva Bundestaga na Tajvanu Klausu-Peteru Vilšu i 5 potpredsednika iz njihovih stranaka plodnu petodnevnu posetu . Vreme i udaljenost ne umanjuju prijateljstvo!“
Očekuje se da će nemačka delegacija tokom svog boravka održati niz sastanaka sa kompletnim najvišim rukovodstvom Tajvana, uključujući ostrvskog lidera Cai Ing-vena, kao i šefa odbrane, ministra spoljnih poslova i predsednika parlamenta. Prema rečima nemačkog predstavnika u Tajpeju Jorga Polstera, ovo putovanje ima za cilj jačanje diplomatskih i ekonomskih veza Nemačke sa ostrvom.
Tajvanski de fakto ambasador u Berlinu Jhi-Vei Shieh pozvao je nemačke poslanike da posete Tajpej početkom avgusta – samo nekoliko dana nakon kontroverzne posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi – tvrdeći da je nemačka privrženost „politici jedne Kine“ „zastarela .”
„To ne bi dolazilo od poslaničkih grupa, već od Bundestaga – kao nezavisnog zakonodavnog tela koje predstavlja narod i nije pod vladom“, rekao je tada predstavnik Tajvana.
Poseta Nensi Pelosi, trećeg najvišeg zvaničnika u američkoj vladi, razbesnela je Kinu. Peking je obećao da će „preduzeti neophodne i odlučne kontramere“ i sproveo seriju vojnih vežbi velikih razmera u nekoliko oblasti oko Tajvana.
Kina je takođe upozorila da će oni koji slede američki primer „igrajući se vatrom“ platiti cenu. Tajvan je samoupravan od 1949. godine, kada je kineska nacionalistička vlada pobegla na ostrvo nakon poraza u građanskom ratu. Peking je više puta upozoravao da je princip jedne Kine crvena linija.
Bundestag je krajem prošle godine usvojio rezoluciju kojom se poziva vlada da preispita svoju politiku prema Tajvanu kako bi produbila razmenu sa Tajvanom, ali je odbacio mogućnost uspostavljanja diplomatskih odnosa sa ostrvom. U avgustu je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla da će vlada nastaviti da se pridržava „politike jedne Kine“.