„Neidentifikovani objekat“ oboren je u nedelju treći put u isto toliko dana, ovog puta iznad jezera Huron, posle ranijih na Aljasci i Kanadi, saopštili su američki zvaničnici, prenosi Asošijeted pres.
Zastupnica Elissa Slotkin, D-Mich., napisala je na Tviteru da su „objekat oborili piloti američkog vazduhoplovstva i Nacionalne garde“. Obaranje su potvrdila dva američka zvaničnika koji nisu bili ovlašćeni da o tome javno razgovaraju i govorili su pod uslovom da ostanu anonimni.
Američke i kanadske vlasti ograničile su deo vazdušnog prostora iznad jezera ranije u nedelju, pošto su avioni užurbani da presretnu i pokušaju da identifikuju objekat.
Vijest dolazi u trenutku kada američki zvaničnici još uvijek pokušavaju da precizno identifikuju druga dva objekta koja su s neba odneli borbeni avioni F-22 u protekla dva dana, i radili na utvrđivanju da li je Kina odgovorna za eskalaciju zabrinutosti oko onoga što Vašington kaže da je Peking program za osmatranje iz vazduha velikih razmera.
Objekat oboren u subotu iznad Jukona su američki zvaničnici opisali kao balon koji je znatno manji od balona veličine tri školska autobusa koji je pogodio projektil 4. februara dok je lebdeo od obale Južne Karoline nakon što je prešao zemlju. Leteći objekat oboren iznad udaljene severne obale Aljaske u petak je bio više cilindričan i opisan kao vrsta vazdušnog broda.
Verovalo se da obojica imaju teret, bilo pričvršćen ili suspendovan sa njih, prema zvaničnicima koji su razgovarali sa Asošiejted presom pod uslovom da ostanu anonimni kako bi razgovarali o istrazi koja je u toku. Zvaničnici nisu mogli da kažu ko je lansirao objekte i pokušavali su da otkriju njihovo poreklo.
Američki zvaničnici rekli su da su dva novija objekta mnogo manjih dimenzija, različitog izgleda i da su leteli na nižim visinama od navodnog kineskog špijunskog balona koji je pao u Atlantski okean nakon američkog raketnog udara. Rekli su da objekti Aljaske i Kanade nisu u skladu sa flotom kineskih balona za vazdušno osmatranje koji su ciljali više od 40 zemalja, protežući se barem do Trampove administracije.
Ta velika bela kugla se prvi put pojavila iznad SAD krajem januara, a od tada su Amerikanci fiksirani na nebo iznad sebe. Američke vlasti su jasno stavile do znanja da stalno prate nepoznate radarske signale i nije neuobičajeno zatvaranje vazdušnog prostora kao mera predostrožnosti za njihovu procenu.
U nedelju su SAD nakratko zatvorile vazdušni prostor iznad jezera Mičigen; u subotu uveče, to je urađeno iznad ruralne Montane. Zvaničnici su u nedelju rekli da više ne prate nikakve objekte na tim lokacijama.