Područje koje pokrivaju ova naselja je ogromno. Zgrade i strukture koje su uočili istraživači prostiru se na oko 650 kvadratnih milja (1.683 kvadratna kilometra) karstnog basena Mirador-Calakmul i njegovog neposrednog okruženja. Ova mesta bi bila zauzeta oko 1.000 pre nove ere do 250. pre nove ere.
Istraživači iz institucija u SAD, Gvatemali i Francuskoj primećuju da su naselja na koja su naišli izgleda bila prilično gusto zbijena, nudeći dodatne dokaze o tome kako su ova rana mezoamerička mesta bila naseljena.
U novim otkrićima ima mnogo toga: zgrade uključujući kuće, sportske terene i verske, ceremonijalne i građanske centre, kao i široku mrežu nasipa i kanala koji mnoge od njih povezuju.
„Mnoga od ovih naselja pokazuju politički,društveni i geografski odnos sa drugim obližnjim naseljima, što je rezultiralo konsolidacijom u najmanje 417 drevnih gradova, gradova i sela sa prepoznatljivim granicama lokaliteta”, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Uočene veze između tačaka stanovanja sugerišu da je sve ovo bio deo države nalik kraljevstvu, u smislu da bi zajedničke ideologije i politike verovatno bile podeljene na mnogim novootkrivenim lokacijama.
Prema istraživačima, bile bi potrebne brojne veštine za izgradnju ovih struktura: proizvođači kreča, stručnjaci za malter i kamenolome, tehničari za literaturu, arhitekte i pravni i verski službenici bi svi bili uključeni.
„Veličina rada u izgradnji masivnih platformi, palata, brana, nasipa i piramida koji datiraju iz srednjeg i kasnog pretklasičnog perioda širom MCKB-a sugeriše moć organizovanja hiljada radnika i stručnjaka“, pišu istraživači.
Takođe postoje dokazi o pametnim sistemima za odvodnjavanje i sakupljanje vode, koji omogućavaju lakše kretanje vode između naselja u vremenima suše ili poplava – nešto za šta se zna da su ljudi Maja bili stručnjaci.
Sistem za vazdušno skeniranje zasnovan na svetlosti koji nudi LIDAR znači da naučnici mogu lako da zavire ispod šumskih krošnji i drugog rasta vegetacije do čvrstih struktura ispod njih. Poslednjih godina smo videli da se koristi za otkrivanje kambodžanskih gradova i amazonskih sela.
Sada je tehnologija otkrila još jednu ogromnu civilizacijsku mrežu u koju će istraživači moći da kopaju. U budućnosti možemo očekivati još otkrića iz ovog dela sveta, kao i više skrivenih mesta koja otkriva LIDAR.
„Zajedno, mi tvrdimo da razvoj infrastrukture pokazuje prisustvo složenih društava sa jakim nivoima socio-ekonomske organizacije i političke moći tokom srednjeg i kasnog pretklasičnog perioda“, pišu istraživači.