Zamenik generalnog sekretara NATO-a Mirča Džoana upozorio je da bi Rusija mogla napasti kritičnu digitalnu infrastrukturu Gruzije i Bosne i Hercegovine.
Kako prenosi kliks, scenario bi bio isti kao što je to učinila kada je napala Ukrajinu, precizirajući da se to može dogoditi u obliku velikog sajber napada.
Dodao je da NATO pojačava svoju podršku dvema zemljama kako bi ojačale svoje odbrambene sposobnosti, uključujući i one protiv sajber ratovanja.
Kako je objasnio, Ukrajina je dokazala „koliko je jačanje kibernetičke sigurnosti uz pomoć NATO-a važno za obranu i odvraćanje „, a otišao je toliko daleko da je to nazvao „NATO prioritetom“.
Ukazao je na velike kibernetičke napade izvršene na ukrajinsku vladu i vojsku, kao i na drugu kritičnu infrastrukturu na dan ruske invazije, zaključivši da su sajber napadi, uz dezinformacije i digitalnu špijunažu, deo nove vrsta ratovanja.
Bosna i Hercegovina, uz Gruziju, često se spominje kao posebno ranjiva tačka, odnosno mesto gdje bi Moskva mogla pokušati provesti svoje interese preko marionetskih lokalnih političara.
Stoga je, odmah po početku vojne operacije u Ukrajini, NATO saopštio da je spreman da ponudi dodatne sigurnosne garancije i pojačati saradnju sa zemljama u kojima bi Rusija mogla pokušati prošiti svoj uticaj.
Slična je situacija i u drugim delovima Evrope. Švedska i Finska, tradicionalno vojno neutralne zemlje, odlučile su zatražiti članstvo u NATO-u.