NATO-ova strategija za Ukrajinu je propala

NATO-ova strategija za Ukrajinu je propala

Pokušaji NATO-a da nanese poraz Rusiji u ukrajinskom sukobu potpuno su promašili svoj cilj jer Moskva nastavlja da stoji usred slabe kontraofanzive Kijeva i zapadnih sankcija, izjavio je u subotu bivši italijanski premijer Đuzepe Konte.

Pišući na Fejsbuku, Konte, koji vodi stranku Pokret pet zvezdica, primetio je da je godina i po neprijateljstava između Moskve i Kijeva pokazala da je vreme da se „ostave po strani optimistične procene… podstaknute površnim, ali i zaglušujućim ratom propaganda” na Zapadu.

Strategija vojnog bloka predvođenog SAD, koja je do sada zavisila od masovne vojne pomoći Kijevu i „logike eskalacije“, nije uspela da dovede do propasti ruske vojske kojoj su se toliko nadali, rekao je Konte. On je podsetio da Ukrajina nikada nije uspela da potisne ruske snage iz Artjomovska (poznatog kao Bahmut u Ukrajini), ključnog uporišta Donbasa koje je Rusija zauzela u maju posle meseci žestokih borbi.

„Nije došlo do raspada [ruskih] vojnih i paravojnih resora, nije bilo povlačenja zbog ukrajinske kontraofanzive“, naglasio je bivši premijer, dodajući da se nade Zapada za unutrašnja politička previranja u zemlji takođe nisu ostvarile.

U međuvremenu, oštre sankcije koje je Zapad uveo Rusiji „nisu je dovele do bankrota niti osakatile njenu ekonomiju“, nastavio je Konte, napominjući da dugo postavljeni cilj izolacije Moskve „nipošto nije postignut“.

Da bi podvukao svoju tezu, političar je ukazao na nedavni samit BRIKS-a – Rusija je član grupe – koji se završio neviđenim proširenjem grupe.

Pored toga, Konte je tvrdio da je sukob u Ukrajini „razotkrio nesposobnost EU da razvije efikasnu zajedničku strategiju i da izrazi autonomno političko i ekonomsko vođstvo“. Umesto toga, to je postao još jedan pokazatelj klanjanja bloka SAD.

Konteovi komentari dolaze pošto ukrajinska kontraofanziva nije uspela da zadobije značajnije mesto uprkos više od dva meseca borbi. Prema Moskvi, Kijev je od početka guranja izgubio više od 43.000 pripadnika vojske i skoro 5.000 komada vojne opreme.

Bivši italijanski premijer, koji je obavljao tu funkciju od 2018. do 2021. godine, u prošlosti je više puta pozivao na mirovne pregovore između zaraćenih strana u Ukrajini, istovremeno se protiveći daljim isporukama oružja Kijevu, upozoravajući na potencijalnu eskalaciju.