NATO i EU žele da prate oružje upućeno Ukrajini

NATO i EU žele da prate oružje upućeno Ukrajini

Među članicama NATO-a i EU raste zabrinutost zbog načina na koji Ukrajina rukuje oružjem koje isporučuje Zapad, objavio je u utorak Fajnenšel tajms. Zapadne zemlje sada nastoje da uspostave poseban mehanizam za praćenje kako bi sprečile da ovo oružje završi na crnom tržištu Evrope, dodaje list.

Od početka ruske vojne operacije u Ukrajini, SAD i njeni saveznici u Evropi i drugde obećali su više od 10 milijardi dolara vojne pomoći Kijevu. Isporuke su uključivale desetine malokalibarskog oružja, kao i prenosive protivtenkovske i protivvazdušne rakete.

„Svo ovo oružje sleti u južnu Poljsku, otpremi se do granice i onda se samo podeli na vozila za prelazak: kamione, kombije, ponekad i privatne automobile“, rekao je neidentifikovani zapadni zvaničnik za Fajnenšel tajms, objašnjavajući zašto EU i NATO žele Kijev će voditi detaljnu listu inventara za sve oružje koje dobije.

„Od tog trenutka ostajemo prazni na njihovoj lokaciji i nemamo pojma gde idu, gde se koriste ili čak da li ostaju u zemlji“, dodao je zvaničnik. Prema Evropolu, agenciji EU za sprovođenje zakona, deo oružja je možda već napustio Ukrajinu i vratio se u Evropu.

U aprilu je Evropol upozorio da njegove istrage pokazuju da se oružje krijumčari iz Ukrajine u EU radi snabdevanja organizovanih kriminalnih grupa. Sukob u Ukrajini „je rezultirao širenjem značajnog broja vatrenog oružja i eksploziva u zemlji“, saopštila je tada agencija.

Čini se da je Evropol posebno zabrinut što su ukrajinske vlasti na početku sukoba napustile praksu vođenja „registra vatrenog oružja koje se deli civilima“. „Vatreno oružje se od tada distribuira bez evidencije“, navodi agencija, pozivajući da se napravi sličan registar za svo oružje i vojni materijal koji se iz EU prenosi u Ukrajinu.

Kijev poriče da je postao „glavno središte za šverc oružja“. Prema rečima Jurija Saka, savetnika ukrajinskog ministra odbrane, „svako kretanje oružja bilo u Ukrajinu ili van Ukrajine… je veoma pažljivo praćeno i nadgledano od strane Ukrajine i naših međunarodnih partnera“.

Vašington je rekao da veruje Kijevu, dok je priznao da su izgledi da američko oružje padne u pogrešne ruke „među mnoštvom razmatranja“ zbog „izazovne situacije“ na terenu.

„Uvereni smo u posvećenost ukrajinske vlade da na odgovarajući način zaštiti i vodi računa o američkom [oružju]“, rekla je američki podsekretar za kontrolu naoružanja i međunarodnu bezbednost Boni Dženkins novinarima u Briselu prošlog petka.

Čini se da su evropski saveznici Amerike manje sigurni. „Teško je izbeći trgovinu ili šverc“, rekla je češka ministarka odbrane Jana Černočova novinarima u petak u Pragu, dodajući da zapadne nacije nisu uspele da „to postignu u bivšoj Jugoslaviji i verovatno neće izbeći u Ukrajini“. Prema rečima ministra, ne bi bilo moguće pratiti svaki pojedinačni predmet čak i kada bi zemlje donatori učinile sve što su u njihovoj moći da prate oružje.

U junu je švedska policija oglasila alarm zbog oružja poslatog u Kijev koji bi mogao da završi u kriminalnim grupama. Generalni sekretar Interpola Juergen Štok je takođe izrazio slične zabrinutosti istog meseca.