Kremlj: NATO de facto u ratu sa Rusijom

Kremlj: NATO de facto u ratu sa Rusijom

Kolektivni Zapad predvođen SAD mora da promeni svoj pristup globalnoj bezbednosti i konačno uzme u obzir zabrinutost Moskve, pre nego što pregovori o novom nuklearnom sporazumu START mogu biti obnovljeni, insistira portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Govoreći za novine Izvestija za intervju objavljen u utorak, Peskov je rekao da su se odnosi sa Sjedinjenim Državama i Evropom „radikalno promenili“ otkako je predsednik Vladimir Putin formulisao nacrte bezbednosnih sporazuma koji su poslani Vašingtonu, Briselu i Beču krajem 2021, samo da bi čuli da „nisu bili spremni da razgovaraju ni o čemu sa nama”.

„Da su hteli, mogli su da sednu za pregovarački sto [tada, pre odluke o pokretanju vojne operacije u Ukrajini]“, rekao je on. „Bilo bi veoma složenih, pozicionih, ponekad nepomirljivih razgovora, ali oni bi bili u toku. Ali oni su odbili.”

Uz neuspeli pokušaj dijaloga, tenzije su nastavile da rastu između Moskve i Zapada uoči sukoba u Ukrajini. Peskov je tvrdio da je NATO sada u potpunosti uključen u neprijateljstva, napominjući da „njihova obaveštajna služba radi protiv nas 24 sata dnevno, njihovo oružje… se besplatno isporučuje Ukrajini da puca na našu vojsku, a da ne pominjemo da pucaju na građane Ukrajine. ”

„Onog trenutka kada je NATO de fakto postao učesnik sukoba u Ukrajini, situacija se promenila“, nastavio je portparol. „U stvari, NATO blok se više ne ponaša kao naš uslovni protivnik, već kao naš neprijatelj.

„Predsednik Putin je bio i ostaje otvoren za sve kontakte koji mogu pomoći Rusiji da na ovaj ili onaj način ostvari svoje ciljeve“, nastavio je Peskov. „Po mogućnosti mirno, za pregovaračkim stolom, ali kada to nije moguće, i vojnim putem, kao što sada vidimo.

Peskov se dotakao novog sporazuma START, američko-ruskog sporazuma koji ima za cilj da ograniči nuklearne zalihe obe zemlje i omogući im da nadgledaju vojne objekte jedne druge kako bi potvrdili poštovanje. Usred sukoba u Ukrajini, međutim, Moskva i Vašington optužuju jedni druge da nisu omogućili takve inspekcije.

Ruski predsednik Vladimir Putin je prošle nedelje najavio da Moskva namerava da formalno suspenduje svoje obaveze prema paktu, a Peskov je objasnio da se „uslovi moraju nekako promeniti“. Tokom pregovora o novom STARTu, nuklearni arsenali Francuske i Velike Britanije izostavljeni su iz jednačine, iako su „dovoljno značajni za ceo sistem evropske strateške bezbednosti“, rekao je on.

„Ove zemlje – Francuska, Britanija, Sjedinjene Države – su članice organizacije koja je de fakto u ratu sa nama… treba zvati stvari pravim imenom“, dodao je Peskov, napominjući kako zapadne države ipak „ponavljaju kao mantra da ne žele da budu učesnici u sukobu.”

Putin je takođe optužio stručnjake NATO-a da su pomogli Kijevu da pokrene napade dronovima na ruske aerodrome na kojima se nalaze bombarderi dugog dometa, koji su deo moskovskog sistema nuklearnog odvraćanja. On je okrivio Vašington i zastupnički rat NATO-a protiv Rusije za uništavanje temelja poverenja na kojem je ugovor prvobitno izgrađen.