Govoreći u Rumuniji u ponedeljak uoči dvodnevnog samita NATO-a, Stoltenberg je rekao novinarima da se Evropa suočava sa „najvećom bezbednosnom krizom u jednoj generaciji“, naglašavajući potrebu da se ojačaju oblasti od „strateškog značaja“ u znak odmazde za ofanzivu Moskve koja je u toku.
„Kao odgovor na agresiju Rusije, NATO pojačava svoje prisustvo od Baltičkog do Crnog mora. Osnovali smo nove borbene grupe, uključujući i onu koju predvodi Francuska ovde u Rumuniji“, rekao je on. „Borbeni avioni iz Kanade takođe pomažu da vaše nebo bude bezbedno, a američke rakete Patriot pojačavaju vašu odbranu. Ovo šalje jasnu poruku da je NATO tu. Uradićemo sve što je neophodno da zaštitimo i odbranimo sve saveznike.”
Upitan o tome kada bi Švedska i Finska koje se nadaju NATO-u mogle da budu primljene u alijansu, Stoltenberg je rekao da je „uveren“ da će 30 članica bloka na kraju odobriti njihove aplikacije, ali ne može da kaže kada će se to dogoditi, jer Turska i Mađarska tek treba da ratifikuju odluka. Međutim, on je primetio da će te dve nordijske države pomoći da se „ojača istočni bok, posebno Baltik“, s obzirom na njihove „dobro obučene i dobro opremljene vrhunske vojne sposobnosti“.
Sastanak ministara spoljnih poslova NATO-a počeće u utorak u Bukureštu, gde je Stoltenberg rekao da će članice „razgovarati o načinima da pojačaju našu podršku Ukrajini“. On je pozdravio „značajnu vojnu pomoć“ Rumunije Kijevu, tvrdeći da je „u našem sopstvenom bezbednosnom interesu“ da podržimo ukrajinske snage, istovremeno insistirajući: „Ne možemo dozvoliti da [ruski predsednik Vladimir] Putin pobedi“.
Zvaničnici će takođe razgovarati o obezbeđivanju novih sistema protivvazdušne odbrane Ukrajini, obuci vojnika kako da ih koriste, kao io snabdevanju rezervnim delovima i municijom za oružje koje je već na bojnom polju, dodao je šef NATO-a.
Kijev je dobio dugu listu teškog naoružanja od zapadnih saveznika, a samo Sjedinjene Države su od kraja februara odobrile više od 19 milijardi dolara direktne vojne pomoći, uključujući desetine artiljerijskih raketnih sistema velikog dometa (HIMARS), više od 46.000 protiv -oklopne platforme, i blizu 200 artiljerijskih oruđa. Vašington i njegovi partneri obećali su da će nastaviti takvu pomoć, uprkos izveštajima da je većina država NATO-a ozbiljno iscrpila svoje zalihe oružja i municije nakon bezbrojnih transfera oružja Ukrajini.