Strani studenti u Sjedinjenim Američkim Državama beleže oporavak nakon pada tokom pandemije COVID-19, što je olakšanje za američke univerzitete koji zavise od njihovih školarina. Međutim, strahovi među studentima rastu zbog novih imigracionih politika koje bi mogle uticati na njihovu budućnost. Učenici iz drugih zemalja osećaju pritisak da paze šta govore, posebno u svetlu nedavnih deportacija.
Jedna studentkinja sa doktorskim studijama na Univerzitetu u Ročesteru iz Južne Azije izjavila je da je previše rizično govoriti o LGBTQ+ pitanjima koja je ranije otvoreno podržavala. Zbog straha od putnih zabrana, planira da ne leti kući ovog leta, bojeći se da se neće moći vratiti u SAD. „Tu ste zbog obrazovanja, ali je teško ignorisati vesti,“ rekla je studentkinja koja je želela da ostane anonimna.
Obrazovni radnici brinu da bi ovakva situacija mogla odvratiti strane studente. Kako američka vlada preuzima stroži stav prema imigraciji i smanjuje federalna sredstva za istraživanje, studenti se pitaju da li će moći da dobiju vize, slobodno putuju i izražavaju svoja mišljenja. „To ima zastrašujući efekat,“ rekao je Klej Harmon, izvršni direktor AIRC-a.
Tokom nedavne posete Indiji, koja je najveći izvor studenata za SAD, agencije za zapošljavanje su primetile da je interesovanje za američke fakultete znatno opalo. Neki studenti čekaju da vide kako će se politike razvijati, dok su drugi već odložili prijem za jesen 2025. godine. Društvene mreže među studentima su aktivne, a vesti o imigracionim pitanjima brzo se šire.
Strani studenti su veoma traženi kao rešenje za opadajući domaći upis i izvor punih školarina. U akademskoj godini 2023-2024, 1,1 milion stranih studenata na američkim univerzitetima doprinelo je rekordnih 43,8 milijardi dolara američkoj ekonomiji i podržalo više od 378.000 radnih mesta, prema podacima NAFSA-e.
Univerziteti moraju da podsete buduće studente da su slučajevi hapšenja aktivista i naučnika i dalje izuzetak, uprkos pažnji koju dobijaju. „Imamo strane studente na mnogim univerzitetima,“ rekla je Fanta Aw, koja vodi NAFSA-u. „Većina studenata je na univerzitetima gde ne čujemo ništa o problemima.“
Poruke univerziteta o promenama u političkoj klimi su različite. Neki, uključujući Northeastern University u Bostonu, su reagovali na Trampove direktive sa stranicama koje informišu trenutne i buduće studente. „Naša globalna zajednica će i dalje biti dobrodošla za studente iz svih krajeva sveta,“ izjavila je portparolka Renata Njul.
Drugi su otišli dalje. Bunker Hill Community College u Bostonu je obustavio svoje programe studiranja u inostranstvu, navodeći zabrinutosti zbog mogućih putnih ograničenja. Administratori na Kolidžu za novinarstvo Kolumbija su upozorili studente koji nisu američki državljani o njihovoj ranjivosti na hapšenje ili deportaciju.