Nasilje u Mjanmaru, tenzije u Južnom kineskom moru su glavna pitanja dok se diplomate sastaju u Laosu

Nasilje u Mjanmaru, tenzije u Južnom kineskom moru su glavna pitanja dok se diplomate sastaju u Laosu

Ministri spoljnih poslova jugoistočne Azije i najviše diplomate ključnih partnera okupili su se u četvrtak u Vijentijanu, prestonici Laosa, za trodnevne pregovore. Fokus ovih razgovora očekuje se da će biti na sve intenzivnijem građanskom ratu u Mjanmaru, kao i na tenzijama u Južnom kineskom moru i drugim regionalnim pitanjima.

Američki državni sekretar Antoni Blinken i kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji trebalo bi da održe razgovore jedan na jedan na marginama sastanka Asocijacije nacija jugoistočne Azije u Vijentijanu. Sve se odvija u trenutku kada i Sjedinjene Države i Kina nastoje proširiti svoj uticaj u regionu.

Nasilje u Mjanmaru visoko je na dnevnom redu za zemlje ASEAN-a. Blok se bori da sprovede svoj „konsenzus u pet tačaka“ za mir, koji uključuje hitan prekid nasilja, dijalog između svih strana, posredovanje specijalnog izaslanika ASEAN-a, pružanje humanitarne pomoći putem kanala ASEAN-a i posetu specijalnog izaslanika Mjanmaru kako bi se sastao sa svim zainteresovanim stranama.

Vojno rukovodstvo u Mjanmaru do sada nije prihvatilo ovaj plan, dovodeći u pitanje efikasnost i kredibilitet bloka u posredovanju za mir. Razgovori će takođe obuhvatiti šira pitanja, uključujući ekonomiju, bezbednost, klimu i energiju, sa učešćem diplomata iz drugih delova regiona poput Japana, Južne Koreje, Indije i Australije.

Na sastancima će se razmatrati i regionalna pitanja poput odluke Kambodže o izgradnji kanala od reke Mekong, što izaziva zabrinutost Vijetnama zbog mogućih ekoloških i bezbednosnih implikacija. Takođe će biti reči o velikim projektima izgradnje brana u Laosu, što može imati posledice nizvodno.

Vojska u Mjanmaru svrgnula je izabranu vladu Aung San Su Ći u februaru 2021. godine, što je dovelo do niza nenasilnih protesta za povratak demokratije, ali i eskalacije nasilja i humanitarne krize. Više od 5.400 ljudi je izgubilo život u borbama, dok je preko 27.000 uhapšeno od puča.

U nastojanju da vrše pritisak na Mjanmar, članice ASEAN-a zabranile su političkim predstavnicima iz Mjanmara prisustvo na sastancima na najvišem nivou, šaljući umesto njih birokrate. Očekuje se da će na sastancima ove nedelje prisustvovati Aung Kjau Mo, stalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Mjanmara.

Kako se potrebe civila povećavaju, razgovori o humanitarnoj pomoći Mjanmaru takođe će biti u fokusu pregovora ASEAN-a. Tajland, koji deli granicu sa Mjanmarom, već je aktivan u pružanju humanitarne pomoći, sa spremnošću da podrži naredne korake isporuke kroz Koordinacioni centar ASEAN-a za humanitarnu pomoć za upravljanje katastrofama.

Laos, iako najsiromašnija država u bloku bez izlaza na more, sada predsedava ASEAN-om i deli granicu sa Mjanmarom. Njegovi napori u slanju specijalnog izaslanika u Mjanmar za susrete sa vojnim vrhom pokazuju nameru da se postigne napredak u mirovnom procesu.

ASEAN je takođe uveo mehanizam trilateralnih neformalnih konsultacija između sadašnjih, prošlih i budućih predsedavajućih kako bi osigurao kontinuitet u odgovoru na situaciju u Mjanmaru. Napredak, iako spor, vidljiv je kroz diplomatske napore bloka da posreduje za mir.

U pogledu pomorskih sporova, članice ASEAN-a kao što su Vijetnam, Filipini, Malezija i Brunej suočavaju se sa izazovima sa Kinom oko suvereniteta u Južnokineskom moru. Očekuje se da će se na sastancima razgovarati i o kodeksu ponašanja u Južnom kineskom moru, dok se tenzije između Filipina i Kine nastavljaju.