Ranije ove godine, NASA-in satelit Terra kretao se iznad Meksičkog zaliva kada je jedan od njegovih instrumenata napravio fotografiju oblaka čudnog izgleda.
Ovaj neobičan fenomen nije nov. Istraživači su to dokumentovali od 1940-ih, navodi NASA. Ali tek pre 15 godina naučnici su konačno pronašli objašnjenje.
Karakteristike se zvanično nazivaju cavum oblaci, ali se ponekad nazivaju oblaci koji probijaju rupe ili rupe u obliku padavina. Toliko su velike da ih možete videti sa zemlje i u svemiru.
Sa zemlje, oni mogu izgledati ovako:
Nije ni čudo što su ih ljudi pomešali sa letećim tanjirima ili drugim neobičnim fenomenom. Ne izgledaju kao vaš prosečan oblak.
I, u stvari, oni nisu vaš prosečan oblak. Da nije bilo ljudske tehnologije, kavum oblaci nikada ne bi postojali.
Oni se formiraju kada avioni lete kroz obale srednjeg nivoa altokumulusa — oblaka napravljenih od superohlađenih kapljica — prema par studija objavljenih 2010. i 2011. godine.
Istraživači iz NASA-inog istraživačkog centra Lengli otkrili su 2010. da što je plići ugao koji avion zauzme da prođe kroz oblake, veća će biti kavum za sobom.
Analiza je pokazala da bilo koji tip aviona može proizvesti kavum oblake.
NASA-in satelit Terra je 30. januara snimio fotografije „klastera“ kavum oblaka u blizini zapadne obale Floride. Više od 1.000 letova dnevno sa Međunarodnog aerodroma u Majamiju glavni je doprinos ovoj pojavi, navodi agencija.
Satelit Terra je dizajniran da proučava promene u Zemljinoj atmosferi i efekte klimatskih promena. Istraživači koriste podatke prikupljene sa satelita za mapiranje uticaja ljudskih aktivnosti i prirodnih katastrofa.