Napredak u pregovorima Sudana

Napredak u pregovorima Sudana

Sudanske rivalske grupe koje su učestvovale u smrtonosnim borbama od sredine aprila pristale su na prekid vatre, saopštila je u nedelju Međuvladina uprava za razvoj (IGAD), istočnoafrički blok uključen u posredovanje u sukobu.

Prema IGAD-u, general sudanskih oružanih snaga (SAF) Abdel Fatah al-Burhan obavezao se na sastanak licem u lice sa komandantom paravojnih snaga za brzu podršku (RSF), generalom Mohamedom Hamdanom Dagalom, takođe poznatim kao Hemedti.

Odluka je doneta na samitu u Džibutiju u subotu, rekao je Aleksis Mohamed, savetnik predsednika Džibutija Ismaila Omara Gueleha, u saopštenju objavljenom na X (bivši Tviter).

Lider Džibutija, koji je bio domaćin samita kao aktuelni predsedavajući IGAD-a, razgovarao je telefonom sa šefom RSF-a Hemedtijem, koji je pristao na predlog prekida vatre i sastanak sa generalom Burhanom, tvrdi Mohamed.

Sukobljene strane u sudanskoj krizi „takođe su prihvatile princip sastanka u roku od 15 dana kako bi utrli put za niz mera za izgradnju poverenja između dve strane koje vode ka pokretanju političkog procesa“, dodao je on.

U borbama između SAF i RSF, koje traju skoro osam meseci, poginulo je više od 12.000 ljudi, a procenjuje se da je 6,6 miliona napustilo svoje domove, saopštile su prošle nedelje UN.

Samo između 28. oktobra i 24. novembra ubijeno je 1.300 ljudi, navodi se u saopštenju Kancelarije UN za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), navodeći Sudan kao „zemlju sa najvećim brojem raseljenih lica i najvećom krizom raseljenja dece u svet. ”

Borbe koje su izbile u glavnom gradu Kartumu poprimile su etničku dimenziju, što je izazvalo talase ubistava u regionu Zapadnog Darfura.

UN su više puta optuživale paravojne snage da su ubile stotine etničkih masalita i da su neke sahranile u masovne grobnice u Zapadnom Darfuru. U četvrtak, OCHA je izvestila da je RSF privela stotine ljudi, uključujući 80 dece, u Ardamati, gradu u blizini sudanske vojne baze u Zapadnom Darfuru.

U petak su SAD zaključile da su obe strane u sukobu počinile ratne zločine.

RSF je negirao sve optužbe, uključujući etničko čišćenje u Darfuru. Vojska je takođe negirala da je počinila ratne zločine.

Obe frakcije su se međusobno optuživale za ubijanje civila i kršenje ranijih humanitarnih primirja.

Na razgovorima u Džibutiju u subotu, načelnik vojske Burhan optužio je RSF za „varvarske napade“, ali je rekao da je vojska otvorena za pronalaženje mirnog rešenja.

U saopštenju od ponedeljka, general Hemedti je rekao da je „rat nametnut RSF-u i narodu Sudana od strane bivšeg režima vođenog terorom i njegovih saveznika unutar SAF-a. ”

On je, međutim, dodao da RSF prihvata rezultate samita IGAD-a i da je spreman da sarađuje sa regionalnim blokom i međunarodnom zajednicom na okončanju sukoba i rešavanju korenskih uzroka “ Sudanskih ratova i uspostavljanja nove demokratske države „.

Sudanska paravojna grupa se udružila sa vojskom kako bi izvela vojni udar 2019. godine kojim je svrgnut predsednik Omar al-Bašir, koji je vladao tri decenije. Obe snage su sada u sukobu oko plana za integraciju trupa u sklopu tranzicije ove afričke zemlje sa vojne na civilnu vlast.