U pokušaju da preokrenu politički haos u Venecueli, lideri Brazila, Meksika i Kolumbije — poznati kao „trojica amigosa“ — uključili su se u diplomatsku igru visokog rizika. Predsednici Luiz Inasio Lula da Silva, Andres Manuel Lopez Obrador i Gustavo Petro pokušali su da prekinu deceniju diplomatske izolacije Venecuele i zauzmu aktivniji stav prema spornim predsedničkim izborima u zemlji.
Njihovi mirovni napori, iako pohvaljeni, suočavaju se sa ozbiljnim preprekama. Analitičari ukazuju na unutrašnje nesuglasice unutar latinoameričke levice, odluku odlazećeg meksičkog predsednika da se distancira od posredničkih napora, te pritisak SAD na Madura da prizna poraz.
Umesto da doprinesu rešavanju sukoba, ovi diplomatski pokušaji možda su samo pružili Maduru dragoceno vreme da učvrsti svoju vladavinu. Naime, Madurova vlada i dalje odbija da objavi detaljne rezultate izbora, dok opozicija tvrdi da je njihov kandidat, Edmundo Gonzales, pobedio s velikom razlikom.
Trojica lidera su u početku pozvala na objavljivanje rezultata, ali njihov uticaj slabi, dok Maduro nastavlja sa represivnim merama. Američka administracija Džoa Bajdena, iako osuđuje manipulaciju izborima, radije prepušta diplomatskim naporima da prevladaju, iako su njeni stvarni potezi protiv Madura minimalni.
Stručnjaci poput Danijela Lansberg-Rodrigesa i Majkla Šiftera skeptični su prema ovim naporima, ističući da se više fokusiraju na izbegavanje sukoba nego na promovisanje demokratije.
Ukoliko Maduro ostane na vlasti, međunarodne sankcije, ekonomska kriza i politička represija mogli bi se dodatno pojačati, dok su mirovni napori „trojice amigosa“ na ivici propasti.