Napadi između Izraela i libanskog Hezbolaha izazivaju strah od šireg bliskoistočnog rata

Napadi između Izraela i libanskog Hezbolaha izazivaju strah od šireg bliskoistočnog rata

Prekogranični napadi između Izraela i libanske milicije Hezbolah ponovo su izazvali zabrinutost da bi rat Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze mogao da preraste u regionalni sukob, gotovo godinu dana nakon što je započeo. Ovaj širi rat bi mogao da privuče Iran i druge regionalne milicije koje je on decenijama naoružavao, što bi dodatno komplikovalo situaciju.

Iranska politika naoružavanja milicija zaživela je nakon Islamske revolucije 1979. godine. Pre toga, SAD su isporučivale značajne vojne sisteme, uključujući borbene avione F-14, vladi šaha Mohameda Reze Pahlavija. Nakon revolucije, vojne isporuke su prestale, a Iranu su na putu stajale međunarodne sankcije. Ova ograničenja su natjerala Iran da se oslanja na milicije kao oblik asimetrične pretnje protiv Izraela i Sjedinjenih Država.

Hezbolah, formiran 1982. godine usred izraelske okupacije južnog Libana, postao je ključna komponenta iranske vojne strategije. Ova milicija se brzo naoružala i razvila ogromne kapacitete, uključujući arsenal od 150.000 raketa, dronova i drugih oružja. Osim Hezbolaha, Iran je naoružavao i druge milicije u Iraku, Siriji, a čak i sunitske grupe poput Hamasa i Islamskog džihada, što ukazuje na širu strategiju vojnog angažovanja.

U poslednjim danima, izraelski i hezbolahovski napadi su se intenzivirali, rezultirajući u stotinama smrtnih slučajeva u Libanu. Izrael je mobilisao rezerviste i razmatra kopnenu ofanzivu, dok su Huti iz Jemena, koji takođe imaju podršku Irana, prekinuli svoje napade na brodove, ali se ne može isključiti njihovo eventualno uključivanje u sukob.

Iran je za sada pozivao na uzdržanost, ali bi mogao da bude uvučen u sukob. Pitanje iranske preciznosti u balističkim projektilima ostaje neodgovoreno, dok su se događaji iz aprila, kada je Iran lansirao 170 dronova i krstarećih projektila prema Izraelu, pokazali kao značajan korak u potencijalnom širenju sukoba.

S obzirom na trenutne napetosti između Izraela, Hezbolaha i drugih regionalnih milicija, situacija na Bliskom istoku ostaje izuzetno nestabilna. Mogućnost eskalacije sukoba uključuje ne samo direktno sukobljavanje između ovih strana, već i potencijalni ulazak Irana u rat, što bi moglo imati dalekosežne posledice po ceo region.