Naoružani napadači su u utorak gađali konvoj osoblja američke ambasade na jugoistoku Nigerije, ubivši dva lokalna radnika i dva policajca, saopštila je policija, izveštava AP.
Napadači su otvorili vatru na konvoj duž glavnog puta u oblasti lokalne uprave Ogbaru u državi Anambra, jednom od epicentra separatističkog nasilja u regionu, navodi policija. „Zločinci su ubili dvojicu operativaca mobilnih policijskih snaga i dvoje zaposlenih u konzulatu i zapalili njihova tela i njihova vozila“, rekao je Točukvu Ikenga, portparol policije u Anambri.
Zajednički tim snaga bezbednosti raspoređen je na lice mesta, ali je stigao tek nakon što su napadači pobegli sa još dvojicom policajaca i jednim od vozača, dodao je Ikenga. Rekao je da nijedan američki državljanin nije bio na putovanju.
Američki Stejt department saopštio je da njihovo osoblje u Nigeriji sarađuje sa državnim bezbednosnim agencijama na istrazi napada od utorka. „Bezbednost našeg osoblja je uvek najvažnija i mi preduzimamo opsežne mere predostrožnosti kada organizujemo izlete na teren“, navodi se u saopštenju Stejt departmenta.
Nije odmah jasno kakva je priroda putovanja na koju su započeli službenici američke ambasade u Anambri, niti koliko ih je bilo u konvoju. Ikenga je rekao da je za žaljenje što će „konvoj takvih ili bilo kog drugog srodnog ući u državu bez pribegavanja policiji u toj oblasti ili bilo kojoj bezbednosnoj agenciji“.
Napad u gradu Atani, koji se nalazi 60 kilometara (37 milja) od glavnog grada države, dodatno je podigao zabrinutost za bezbednost stanovnika i putnika usred separatističkog nasilja koje je postalo rašireno u jugoistočnom regionu Nigerije poslednjih godina.
Vlasti su za nasilje okrivile separatističku grupu poznatu kao autohtoni narod Biafre koja predvodi kampanju za otcepljenje regiona od zapadnoafričke nacije i formiranje nezavisne države. Separatisti su postali nasilniji u poslednjih nekoliko godina dok nastavljaju da zahtevaju referendum i od suđenja njihovom lideru Nnamdiju Kanuu po optužbama za terorizam.
Nigerijski predsednik Muhamadu Buhari odbacio je pozive na referendum, insistirajući da se o jedinstvu najmnogoljudnije afričke zemlje – i najveće privrede na kontinentu – ne može pregovarati.